Hlavní navigace

Na co nezapomenout, abyste se mohli přihlásit po pobytu v zahraničí zpět ke zdravotnímu pojištění?

Sdílet

Gabriela Hájková 21. 9. 2015

Pokud se po delší době vracíte do České republiky, je pravděpodobné, že jste odhlášeni ze systému veřejného zdravotního pojištění. Odhlásit se může pouze pojištěnec, který bude dlouhodobě v cizině (déle než 6 měsíců), bude tam zdravotně pojištěn a u své zdravotní pojišťovny podepsal písemné prohlášení. Povinnost platit pojistné pak dnem, který je veden v prohlášení, ne však dřív než dnem který následuje po tom, kdy toto prohlášení bylo doručeno.

Pokud se po návratu chcete opět přihlásit do veřejného systému zdravotního pojištění, je nutné předložit doklad o tom, že jste v zahraničí měli sjednanou pojistku, která by pokryla případné náklady na léčení a repatriaci. Může se jednat o doklad o účasti na tamním veřejném zdravotním pojištění nebo doklad o cestovním pojištění, které zahrnuje i pojištění léčebných výloh.

Lze akceptovat i pojištění úhrady zdravotní péče v zahraničí prostřednictvím bankovní platební karty. Platnost pojištění se ale u většiny platebních karet pohybuje jen v rozmezí 60 – 90 dní, přičemž pojištění vzniká překročením hranice ČR. Bývá tedy využíváno pro opakované krátkodobé zahraniční cesty, vysvětlil Oldřich Tichý, mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny s tím, že pokud přesto tento způsob pojištění využijete při dlouhodobém pobytu, musíte pak předložit doklad o uzavřeném pojištění v zahraničí na zbývající období tak, aby pojištění pokrylo celou dobu pobytu.

Doklad se předkládá dodatečně spolu s opětovným přihlášením u své zdravotní pojišťovny v ČR. Pokud byste pojišťovně doklad nedodali, musíte doplatit pojistné zpětně, jako byste nebyli vůbec ze systému odhlášeni.V případě, že doklad o uzavřeném zdravotním pojištění v cizině nekryl celou dobu, musel by pojištěnec doplatit zpětně pojistné za každý kalendářní měsíc, ve kterém zdravotní pojištění v cizině netrvalo po celý takový kalendářní měsíc; penále se v takovém případě rovněž nevymáhá, dodal Tichý.

Chcete-li se odhlásit z veřejného zdravotního pojištění, musíte také vrátit průkaz pojištěnce a po dobu pobytu v zahraničí tedy nesmíte na účet své zdravotní pojišťovny v ČR čerpat žádnou zdravotní péči, ať už z ciziny nebo z ČR.

Tichý také připomněl, že pro odhlášení se z českého systému zdravotního pojištění platí jiná pravidla v zemích EU. Pojištěnec se musí odhlásit z českého zdravotního pojištění, jestliže vykonává v jiné zemi EU výdělečnou činnost, na jejímž základě se stává tamním pojištěncem. I v zemích EU však můžete ustanovení o dlouhodobém pobytu využít, pokud tamním právním předpisům o sociálním a zdravotním zabezpečení nepodléháte, dodal.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).