Hlavní navigace

Na co nezapomenout, aby dovolená byla dovolenou?

Gabriela Hájková

Dovolenou bez cestovky po vlastní ose plánuje podle průzkumů čím dál více lidí. Než se vydáte na cestu, měli byste překontrolovat pár důležitých věcí, které by vám mohli čas odpočinku pěkně znepříjemnit.

Informujte se alespoň o základních dopravních předpisech zemí, kterými budete projíždět – zejména kdy volat policii, povolené rychlosti nebo povinnou výbavu vozu. Vyplatí se také sepsat si před dovolenou důležité kontakty, které by vám v případě potřeby mohly chybět. Například česká ambasáda, asistenční služby nebo důležitá čísla zemí, kterými budete cestovat. Určitě si před cestou také nechte zkontrolovat technický stav vozidla, doplňte kapaliny, tlak v pneumatikách i drobné náhradní díly a opatřete si také potřebné mapy destinací, popřípadě aktualizujte data v navigaci.

K většímu klidu přispěje i to, že budete vědět, kde můžete načerpat pohonné hmoty, protože v zahraničí nemusí být tak hustá síť čerpacích stanic, jako v ČR. Projděte si svou pojistnou smlouvu a zaměřte se hlavně na to, na které asistenční služby máte v zahraničí nárok, jaká je spoluúčast a co budete muset uhradit ze svého. Překontrolujte také územní platnost pojištění vašeho vozu u povinného ručení a havarijního připojištění. Službu vám mohou prokázat také kopie osobních dokladů a dokladů od vozidla, které v případě ztráty těch originálních usnadní identifikaci. Ověřte také, zda jsou všechny doklady platné. Pro případ zdokumentování pojistné události se vyplatí mít u sebe fotoaparát a také formulář záznamu o nehodě. Investujte také například do nabíječky do auta, v případě potřeby tak budete mít jistotu, že vás nezradí vybitá baterie.

Našli jste v článku chybu?