Hlavní navigace

Na co musí dát pozor absolvent, který nenajde o prázdninách práci?

Sdílet

Gabriela Hájková 29. 8. 2013

O prázdninách se každoročně počty zájemců o práci zvýší o absolventy škol.  Pokud jste jedním z nich a nepodaří se vám práci najít, nezapomeňte , že po střední škole ztrácíte statut studenta po 31. srpnu. Do té doby vám zdravotní pojištění platí stát. Poté byste si jej ale (pokud se nebudete registrovat na úřadu práce) měli začít hradit sami. Vaše záloha bude činit (osoba bez zdanitelných příjmů) 1080 Kč měsíčně.

Právníci z advokátní kanceláře Hartmann, Jelínek, Fráňa a partneři upozorňují i na to, že převis poptávky po práci vede v případě studentů v některých oborech k uzavírání nevyrovnaných smluv. Setkal jsem se dokonce s pracovními smlouvami, které nezaručovaly zaměstnanci žádný příjem. Naopak v poslední době se stalo módou uzavírat pracovní smlouvy se zkráceným pracovním úvazkem a s minimální mzdou a vedle toho na stejnou práci smlouvy na základě živnostenských oprávnění. Takováto ujednání ale znamenají obcházení zákona o zaměstnanosti, a jsou proto absolutně neplatná, upozornil Milan Jelínek z advokátní kanceláře Hartmann, Jelínek, Fráňa a partneři.

Ten také připomněl, že smlouva má obsahovat ujednání o místu výkonu práce, o přestávkách v práci, o dovolené a řadu dalších ujednání, pokud neodkazuje na pracovní řád zaměstnavatele. V takovém případě by se ale uchazeč měl s pracovním řádem skutečně podrobně seznámit, doporučil Jelínek.

Zároveň upozornil i na nejčastější chyby, které ve smlouvách nachází: V praxi se stává, že zaměstnavatel se zaměstnancem podepíšou pracovní smlouvu později než v první den pracovního poměru, což zákoník práce vylučuje. K častým chybám také dochází při sjednávání zkušební doby, kdy zaměstnavatel sjedná v pracovní smlouvě delší zkušební dobu než tři měsíce nebo šest měsíců u vedoucích zaměstnanců, což je maximální délka stanovená zákoníkem práce. Pokud dojde ke změně pracovní smlouvy nejčastěji při změně druhu práce, dochází někdy v praxi k opětovnému sjednání zkušební doby, což je nepřípustné, protože v takovém případě nejde o založení nového pracovněprávního vztahu, ale dochází jen k jeho změně. V neposlední řadě se v pracovních smlouvách objevují ujednání o smluvní pokutě v případě porušení pracovní kázně, což zákoník práce nepřipouští, vyjmenoval chyby Jelínek.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 29. 8. 2013 16:58

  Intri (neregistrovaný) ---.tmcz.cz

  Pojistné je od 1.8. 1148 Kč (13,5% z 8500, což je od 1.8. nová částka minimální mzdy). Při vší úctě, někdo, kdo píše aktuality na server o financích by toto měl jasně vědět.

 • 29. 8. 2013 17:13

  John Malkovich (neregistrovaný) ---.85.broadband2.iol.cz

  Už jsem se to chystal napsat a koukám, že jste byl rychlejší. Přesně tak -1148 Kč. To jsou tedy rádci - advokáti! Fuj. A že Měšec takové nekvalifikované zprávy přebírá...

 • 30. 8. 2013 20:18

  PK (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  No hlavně že pod článkem je odkaz na související článek, kde je to, kupodivu, napsané správně.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).