Hlavní navigace

Na co dát pozor při nákupu a prodeji nemovitosti?

Sdílet

Gabriela Hájková 30. 11. 2013

Chcete-li prodat byt, měli byste se maximálně vynasnažit, aby se zájemcům zalíbil. I když proto prodáváte byt vhodný k rekonstrukci, nerezignujte na drobnosti, které jsou důležité. Před prohlídkou je vždy nutné byt uklidit, vyvětrat a snažit se, aby vypadal útulně. Máte-li domácí mazlíčky, zajistěte, aby jimi zájemci nebyli obtěžováni. Každý nemusí mít zvířata rád nebo na ně může být zájemce dokonce alergický.

Prohlídku raději nechte na makléři, ale buďte k dispozici pro případné otázky. Dobré je připravit si složenky za vyúčtování energií, fondu oprav apod. Zájemci se často ptají, jaké jsou náklady spojené s provozem nemovitosti, radí Miroslav Kovář, realitní makléř franšízy RSČS/Fresh Reality.

Pokud naopak uvažujete o koupi nemovitosti, je vhodné si nejprve stanovit vlastnosti, které by měla nová nemovitost splňovat. Ujasněte si také, co naopak nechcete a rychle tak zúžíte výběr.

Při samotné prohlídce se zeptejte makléře, jaký je důvod prodeje této nemovitosti. Může to ledacos napovědět, vyhnete se případným problémům se sousedy, popřípadě s nevyhovujícím stavem nemovitosti, uvedl Kovář s tím, že po prohlídce byste se neměli zapomenout podívat ani po okolí domu či bytu a společných prostorách v budově (stav výtahu, schránek atp.).

Zajímejte se také proto, co je zrekonstruovány a jak dlouho. Nezapomeňte se zeptat i na to, jaké jsou zde náklady na bydlení a na závěr se nebojte navrhnout cenu. Většinou se dá s původními majiteli vyjednávat o slevě. S touto části mívají lidé největší problém. Je třeba si uvědomit, že zájemce chce koupit a prodávající prodat, jeden se neobejde bez druhého. Vnímejte se jako obchodní partneři, a pokud je zájem oboustranný, vždy se dá o ceně jednat, uzavřel Kovář. 

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).