Hlavní navigace

Na co dát pozor při hledání nájmu?

Sdílet

Gabriela Hájková

Vhodný nájem můžete hledat přes známé, realitku nebo weby, kde inzerují pronajímatelé. Všechny způsoby mají své výhody i nevýhody.

Najít nájem přes známé může znamenat výhodu v levnějším nájmu výměnou za to, že pronajímatel získá nájemníka, o kterém předem něco ví. Nenechte se ale přílišnou důvěrou zlákat jen k ústní dohodě. I u takových vztahů doporučujeme smlouvu uzavřít písemně a upravit v ní vzájemná práva a povinnosti. Osobní vztah, který se zdál při sjednávání nájmu výhodou, se totiž může ukázat jako komplikace v momentě, kdy bude jedna ze stran chtít nájem ukončit, upozornil Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení dTest.

Při jednání s realitní kanceláří počítejte s tím, že budete muset hradit minimálně jeden nájem navíc jako její odměnu, ovšem bez jistoty, že budou v nájemní smlouvě hájeny vaše zájmy. Proto smlouvě věnujte náležitou pozornost a nenechte se vmanipulovat do uzavření rezervační smlouvy na nájem ještě před vyhledáním nebo prohlídkou konkrétního bytu. Ve smlouvě může být stanovena povinnost zaplatit rezervační poplatek i ve výši například 10 000 korun. Ten propadne realitní kanceláři či pronajímateli, pokud se rozhodnete nájemní smlouvu neuzavřít, varuje Zelený s tím, že poplatek může propadnout i v případě, že nájemní smlouvu neuzavřete z důvodu, že byt neodpovídá popisu realitní kanceláře.

Jednání některých kanceláří bohužel může vykazovat i znaky podvodného jednání, kdy vylákají ze zájemců zálohu či rezervační poplatek a dopředu počítají s tím, že nájemci nabízený byt odmítnou. Někdy realitní kanceláře dokonce vyžadují zaplacení určité finanční částky bez smlouvy a vydají vám příjmový doklad, z kterého nelze vyčíst, že jste ji zaplatili jako zálohu na byt. Získat jednou zaplacené peníze zpět může být velmi obtížné, upozornil na nepoctivé jednání některých realitních kanceláří Zelený.

Nájemní byt můžete najít i přes weby inzerující přímo nabídky od majitelů. Zde se nedá počítat s právním servisem u smluv, proto byste je raději měli nechat zkontrolovat advokátem, který si za to bude podle Zeleného inkasovat částku kolem dvou tisíc korun.

U internetových inzerátů buďte obezřetní u podezřele výhodných nabídek. Scénář bývá velmi podobný. Narazíte například na nabídku cizince, jenž v inzerátu tvrdí, že v Praze původně koupil byt například pro svého studujícího syna. Nyní však potřebuje byt pronajmout. Jelikož na nájmu nepotřebuje vydělat, nabízí nájem za částku o hodně nižší, než je nájem za obdobné byty. Má pouze jednu podmínku: je mimo ČR a byt je vám ochoten pronajmout až po zaplacení kauce ve výši dvou měsíčních nájmů, tedy částky 10 000 až 20 000 korun. Po zaplacení kauce pak marně čekáte na klíče, případně na zástupce pronajímatele, který vám má byt předat, varuje Zelený, podle kterého byste se při shánění bytu neměli nikdy nespoléhat jen na fotografie a před sjednáním nájmu si byt vždy osobně prohlédnout.

Našli jste v článku chybu?
Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?

Žádné názory

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).