Hlavní navigace

Na co dát pozor, když kupujete byt od developera?

Sdílet

Gabriela Hájková 19. 10. 2017

Pokud se chystáte kupovat nový byt od developera, měli byste si ho prověřit. Ne každý jedná se svými klienty fér. Mnozí mají stále v živé paměti kauzu společnosti H-System, která v 90. letech připravila své klienty o stovky milionů korun. V současné době zase doznívá rozčarování lidí, kterým společnost Ekospol před časem zrušila výhodné rezervační smlouvy, uvedl Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest, podle kterého by zájemci o bydlení v zatím neexistujících výstavbách měli ověřit hlavně to, zda má projekt developera veškerou stavební dokumentaci.

V případě Ekospolu došlo totiž ke zrušení rezervačních smluv proto, že společnost nakonec nezískala k výstavbě potřebná povolení. V době, kdy klienti čekali na výstavbu, se začala poměrně razantně zvyšovat cena nemovitostí na trhu. Což pro všechny, kterým byla zrušena rezervační smlouva, znamenalo významné zvýšení nákladů na pořízení bydlení. Někteří klienti Ekospolu se sice svých vymodlených bytů dočkali, jenže společnost jim je po zrušení původních rezervačních smluv nabídla za mnohem vyšší ceny, uvedl Zelený, podle kterého je obtížné se podobnému jednání právně bránit, jisté je jen vaše právo na vrácení rezervačního poplatku.

Například náhrada škody za zmařenou investici už je ale podle něj poměrně problematická, protože byste museli prokázat, že společnost jednala protiprávně. K tomu ale nestačí, že se klienti cítí být podvedeni slibem, vysvětlil Zelený, podle kterého je lepší vsadit na vlastní obezřetnost, než následně hasit vzniklé problémy.

Kromě stavebního povolení je dobré si ověřit, zda má developer už vyřízený úvěr ve financující bance a zda opravdu vlastní pozemky, na nichž se má stavět (aktuální výpis z listu vlastnictví získáte na katastru nemovitostí nebo na pobočce Czech POINTu). Ve výpisu hledejte i informace o tom, zda na nemovitosti neváznou žádná věcná břemena, zda není nemovitost zastavena nebo zda se ve výpisu nenachází poznámka o vydání exekučního příkazu k prodeji nemovitosti.

Vždy si také předem zjistěte, jestli osoba, se kterou podepisujete smlouvu, je oprávněna za společnost jednat. Tuto informaci snadno dohledáte v obchodním rejstříku, radí Zelený.

Pokud vám developer poskytne prostorovou vizualizaci bytu, měli byste podle Zeleného chtít i to, ať vám dodá technický výkres s přesnými parametry jednotlivých místností. Při případné reklamaci tak můžete odkazovat na předsmluvní informace, které nesouhlasí s výsledným stavem. Nedostatky stavby můžete reklamovat do pěti let od zapsání vlastnického práva do katastru nemovitostí, dodal Zelený.

Reakce Evžena Korce, generálního ředitele společnosti Ekospol:

Článek obsahuje zásadní nepravdy, na kterých je negativní hodnocení společnosti založeno. Není pravdou, že by Ekospolu rušil klientům rezervační smlouvy. Rezervační smlouvy uzavřené na dobu určitou přestaly platit, protože uplynula doba, na kterou byly sjednány.

Tyto smlouvy se uzavíraly na dobu určitou s ohledem na termín vydání potřebných povolení. Při sjednávání rezervačních smluv s klienty Ekospolu vždy vycházel ze zákonných lhůt a také ze souhlasů s výstavbou, které si předem zajistil. To, že následně tyto zákonné lhůty nebyly dodrženy, společnost ovlivnit nedokázala. Kvůli neúměrným průtahům v povolovacím procesu konkrétních projektů, během kterého se bohužel výrazně zvýšily ceny stavebních prací, nebyla společnost schopna garantovat původní ceny. Proto se také rezervační smlouvy uzavírají pouze na určitou dobu, protože nelze garantovat stejné ceny neomezeně dlouho bez ohledu na vývoj na trhu.

Povinností klientů ani Ekospolu není po vypršení stávající smlouvy uzavřít ji znovu. Ekospol v tomto konkrétním případě neporušil žádnou smlouvu, kterou uzavřel. Postupovali jsme zcela v souladu s uzavřenými smlouvami, které uplynutím doby, na kterou byly sjednány, přestaly platit. )¨

Poškozeným kvůli nezákonným krokům konkrétních stavebních úřadů, na které ostatně ve svém rozhodnutí upozornil i nadřízený odbor stavebního řádu pražského magistrátu, je hlavně společnost Ekospol. Neprodlužování rezervačních smluv klientům je jen nepříjemným, nicméně bohužel logickým krokem v okamžiku, kdy nebyla společnost kvůli nezákonnému rozhodování stavebního úřadu schopna u konkrétního projektu garantovat termín dokončení. V takovém případě by naopak prodlužování nejistoty klientů opakovaným prodlužováním rezervací nebylo férové. Společnost EKOSPOL byla poškozena prodlením při povolování, které vzniklo v důsledku porušení zákona a které proto nebylo možné předvídat.

Nutno také zmínit, že Ekospol od svých klientů požaduje nejnižší rezervační poplatek ze všech firem na trhu – pouhých deset tisíc korun. Tyto peníze všem klientům, kterým rezervační smlouva vypršela, společnost vrátila, a to včetně případných úroků. Proto vnímáme spojování s obřím podvodem společnosti H-Systém zmiňovaným hned v první větě článku za zcela jasný úmysl poškodit dobré jméno společnosti Ekospol. Ta je přitom obětí nezákonných rozhodnutí stavebních úřadů, které územní řízení svévolně v rozporu se správními lhůtami neúměrně prodlužovaly a zdržovaly.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).