Hlavní navigace

Na benzínkách už potkáte i nové značení pohonných hmot. Vyznáte se v něm?

Gabriela Hájková

Evropská komise zavedla jednotné značení motorových paliv v celé EU. Za rok touto dobou už budou muset být novými symboly označeny stojany i tankovací pistole na všech čerpacích stanicích (jednotné značení je nutné zavést do konce září 2018). Zavádět nové značení ale některé začínají už nyní.

Paliva pro benzínové motory jsou podle nových pravidel značena kruhem s písmenem „E“, paliva pro dieselové motory čtvercem s písmenem „B“ a plynná paliva kosočtvercem s již známým označením plynu (například CNG nebo LPG). Uvnitř kolečka a čtverečku u kapalných paliv je kromě písmene i číslovka vyjadřující podíl biosložky.

Na stojanech čerpacích stanic se tak můžete nejčastěji setkat s E5 u Naturalu 95 a B7 u nafty. Pokud by byli někteří motoristé zmateni z toho, proč „B“ není u benzínu, ale u nafty, důvodem je, že se jedná o označení typu použité biosložky, tedy ethanolu u benzínu nebo biodieselu u nafty. Primární pro rozlišení nafty a benzínu je tedy použitý tvar, čtvereček u nafty a kolečko u benzínu, upozornil Damir Duraković, generální ředitel nákupní aliance Axigon. V budoucnu se totiž podle něj mohou objevit paliva pro naftové motory, která budou obsahovat ethanol. Ve čtverečku, který značí palivo pro naftový motor se tak může objevit i písmeno „E“. Norma nicméně nevylučuje jakékoliv další označení. 

Objevovat se do budoucna budou i další typy paliv s vyšším podílem biosložky, takže se časem setkáme například s označením E10, E85, B10, B30 i B100. Norma požaduje umístění označovacího symbolu i na hlavici tankovací pistole, a to zatím není vždy k vidění. Je tomu tak proto, že u menších prodejců je obvykle použit typ pistole, který označení neumožňuje, a u velkých sítí je hlavice pistole mnohdy využita k reklamě a bude to tak zřejmě do posledního možného okamžiku, myslí si Ivan Indráček, předseda představenstva Unie nezávislých petrolejářů ČR.

Jednotné celoevropské značení paliva uvidíte na stojanu čerpací stanice i pod víčkem nádrže u nově vyrobených automobilů jako vodítko, kterou tankovací pistoli zasunout do hrdla nádrže, aniž byste riskovali poškození motoru nevhodným palivem. Označení paliva u nádrže automobilu bude současně označovat maximální množství biosložky, které může tankované palivo obsahovat. Pokud tedy bude například na nádrži vozu samolepka E10, může zákazník v zemích Evropské unie tankovat palivo ze stojanů označených E10, případně E5, vysvětlil Petr Šindler ze společnosti Shell.

Našli jste v článku chybu?