Hlavní navigace

Mzdy nerostou, útraty klesají

Sdílet

Gabriela Hájková

Podle statistik a analytiků se ani před Vánocemi v obchodech příliš neutrácelo. V listopadu došlo k poklesu maloobchodních tržeb o 0,6 %. Oproti minulému roku jde o propad o 3,5 % (při zohlednění rozdílného počtu pracovních dní).

Tržby podle statistik klesají u většiny druhů zboží. Tyto informace potvrzují pokračování recese domácí poptávky a naznačují, že HDP ve 4. čtvrtletí opět nepřinese příznivý výsledek, uvedl David Marek, hlavní ekonom společnosti Patria Finance.

Podle Marka celkový výsledek ovlivnil pokles tržeb z prodeje a oprav automobilů o 3 procenta. Indicií negativního výsledku byl listopadový meziroční pokles registrací nových automobilů (osobní a lehké užitkové vozy) o 10 procent a ojetých automobilů o 8 procent. Prosincová statistika registrací je ještě horší a naznačuje další propad tržeb z prodeje automobilů, řekl David Marek s tím, že se šetří také na benzínu, naftě a vybavení domácností. Jako jednu z mála pozitivních výjimek zmínil rostoucí tržby u počítačů a telefonů.

Hlavní příčinou nepříznivého vývoje v oblasti maloobchodu je podle Marka rostoucí nezaměstnanost a reálný pokles mezd, což zapříčiňuje také zvyšování hrubé míry úspor. Vzhledem k pokračování recese bude  negativní trend v letošním roce nejspíše pokračovat, odhadl Marek.

Našli jste v článku chybu?
Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?

Žádné názory

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).