Průměrná mzda se za posledních 15 let zvýšila pětinásobně

Ministerstvo práce a sociálních věcí zveřejnilo srovnávací studii o životní úrovni Čechů mezi lety 1993 až 2008. Základními hodnotami analýzy je výše průměrné mzdy nebo průměrná výše důchodů.

Průměrná mzda v roce 1993 byla 5 904 korun, o patnáct let později již činila 23 542 korun. Nominální hodnota, která zachycuje jednotlivá čísla bez započtení vlivu inflace se mezi lety 1993 až 2008 zvýšila o 506,8 %, zatímco reálná hodnota o 201,5 %. Reálná hodnota vyjadřuje kupní sílu, která během 15 let narostla dvojnásobně.

Průměrná váše důchodu v roce 1993 byla 2 734 Kč. Vloni pobírali důchodci téměř trojnásobek a to 9 347 Kč.

Zemědělci mohou urychlit své výplaty od výrobců potravin Češi zvyšují své úspory, stále se bojí o svá místa        
uživatel si přál zůstat v anonymitě
14. 8. 2009 22:30 Nový

RE: Průměrná mzda se za posledních 15 let zvýšila pětinásobně

celé vlákno
Koho zajímá průměrná mzda? Je hezké,že se zvedá, ale kdo ji bere? Většina zaměstnanců má mnohem míń, někdy pracují i za pouhou minimální mzdu, což je třetina té průměrné!
anonymous
anonymous (neregistrovaný)
15. 8. 2009 16:10 Nový

Průměrná mzda se za posledních 15 let zvýšila pětinásobně

celé vlákno
Lžou!To jsou jejich bezcenné výpočty!A vše se zvýšilo 15 násobně.
Suschi
Suschi (neregistrovaný)
16. 8. 2009 14:58 Nový

RE: Průměrná mzda se za posledních 15 let zvýšila pětinásobně

celé vlákno
Co vidím v mém okolí, většina lidí pobírá čistou mzdu kolem 11-14tisíc.
Nevím, jestli jsem si mohou koupit 2x tolik věcí to v roce 1995, asi ano, ale jen toho nekvalitního. Poněvažd na ,, pořádné ,, věci jim v česku normální mzda nestačí. A pokud ano, tak jen zcela vyjímečně nekolikrát do měsíce, ale to už potom čekají na výplatu jako na požehnání. :o)
Na druhou stranu, znám i lidi kteří si vydělají 20čistýho a taky tlučou hubu.
Často je to tak, že pokud někomu přidáte, za rok bude chtít zase přidat, protože má málo a potom pořád dokola, to je od toho jak rostou nároky lidí.
renatus
renatus (neregistrovaný)
16. 8. 2009 16:32 Nový

RE: Průměrná mzda se za posledních 15 let zvýšila pětinásobně

celé vlákno
To bude vždycky, že budou platy růst a ceny také. Jde o to, že bohatství jednotlivce se zvyšuje, pokud lidé si mohou pořizovat své přiměřené statky a tím zvyšují svou životní úroveň. Ale v tomto státě se zatím životní úroveň většiny obyvatel nezvyšuje, protože nemají podmínky ke zvyšování platů, kdy manažeři většiny firem si zvedají značně platy jenom sobě a nikoliv zaměstnancům firmy. Proč? Protože usilují jenom o svoje příjmy a nikoliv o úroveň řízené firmy. Platy zaměstnanců firem nemají zatím společenskou váhu mezi firmami. Tyto informace nejsou zatím moc veřejné, aby firmy mohly na trhu ukazovat svoji úspěšnost!!!!!
Martin Moravec aura:100

RE: Průměrná mzda se za posledních 15 let zvýšila pětinásobně

celé vlákno
Tak tak. Netřeba se rozčilovat. Jsou to prostě jen statistická data a jako taková je třeba je brát.

Zajímavější jsou další čísla která se z toho dají dopočítat. Třeba že reálná hodnota průměrného důchodu vzrostla za uvažované období o 35 procent, ale zároveň jeho hodnota poklesla o 7 procent vůči průměrné mzdě. Neboli čistě statisticky vzato, důchodci dnes mají o třetinu vyšší příjem než před patnácti lety, ale proti mzdám jim to naprosto správně připadá jako pokles.