Hlavní navigace

Musíte platit zdravotko, když při mateřské nepřerušujete výdělečnou činnost?

Sdílet

Gabriela Hájková 31. 10. 2012

Jdete na mateřskou a nechcete během této doby přerušovat výdělečnou činnost jako OSVČ? Musíte v takovém případě platit zálohy na pojistné na zdravotní pojištění nebo můžete alespoň požádat o jejich snížení?

Osoby pobírající peněžitou pomoc v mateřství patří mezi pojištěnce, za které je plátcem pojistného stát. Tuto skutečnost má pojištěnec povinnost své zdravotní pojišťovně oznámit, nastínil mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiří Rod s tím, že od měsíce, kdy jste po celý kalendářní měsíc příjemcem mateřské, budete hradit zálohy na pojistné vypočtené ze skutečně dosažených příjmů v předcházejícím kalendářním roce a nemusíte tak dodržet minimální vyměřovací základ.

Uvedl také, že zálohy na pojistné nemusí platit OSVČ, které jsou současně zaměstnané a samostatná výdělečná činnost není hlavním zdrojem jejich příjmů. Pojistné zaplatí až po podání přehledu o příjmech a výdajích OSVČ za uplynulý kalendářní rok, vysvětlil Rod.

Kromě toho zákon odlišuje také osoby, který musí dodržet minimální vyměřovací základ a které nemusí. Ty nemají povinnost platit zálohy na pojistné v minimální výši, ale hradí je ve výši, která je přepočtená podle dosažených příjmů v předchozím roce. Mezi tyto osoby právě patří i ti, za které platí pojistné stát (tedy i ženy na mateřské). 

Co se týče snížení záloh na pojistné, k tomu může pojišťovna přistoupit pokud příjem, který v průměru připadá na jeden měsíc v období od 1. ledna do konce měsíce předcházejícímu podání žádosti (nejméně však 3 měsíce), je minimální o jednu třetinu nižší, než je příjem, který připadá v průměru na jeden měsíc v předchozím roce.

Případný přeplatek vám zdravotní pojišťovna vrátí po podání dalšího přehledu za aktuální rok. O přepočtení záloh žádejte na speciálním tiskopise vaší zdravotní pojišťovny.

O snížení zálohy na pojistné je třeba požádat na tiskopise, který je k dispozici i na internetových stránkách VZP. Případný přeplatek na zálohách bude vyrovnán po podání přehledu za aktuální rok.

Osoba, který samostatnou výdělečnou činnost teprve zahajuje a platí za ni současně pojistné stát, nemusí v prvním roce této činnost zálohy na pojistné platit. Pojistné uhradí až po podání přehledu o příjmech a výdajích za uplynulý rok a teprve na jeho základě stanoví pojišťovna výši záloh.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).