Hlavní navigace

Musím oznamovat úřadu přechod ze skutečných nákladů na výdajový paušál?

Sdílet

Gabriela Hájková 18. 3. 2010

Při přechodu z uplatňování skutečných výkladů na paušální výdaje není potřeba nic víc, než tuto skutečnost vyznačit v daňovém přiznání. Nemusíte změnu nikam hlásit ani uvádět. A které výdajové paušály se pro účely daňového přiznání za rok 2009 změnily?

Z hlediska daně z příjmů se zvýšil výdajový paušál u příjmů z řemeslných živností ze 60 na 80 % a u ostatních živností se paušál zvýšil z 50 na 60 %. O 20 % se pouze pro rok 2009 ze 40 na 60 % zvýšil výdajový paušál pro příjmy z podnikání podle zvláštních předpisů, příjmy z užití duševního vlastnictví a autorských práv a příjmy z výkonu nezávislého povolání. Toto zvýšení platí dále i pro příjmy znalce, tlumočníka, zprostředkovatele smluv a rozhodce a příjmy insolvenčního správce, včetně předběžného a jeho zástupce.

Využijte interaktivní daňové přiznání, které vše spočítá za vás a automaticky také vyplní Přehled o příjmech a výdajích pro správu sociálního zabezpečení a vybrané zdravotní pojišťovny. Pokud stále nemáte jasno, ptejte se také naší specialistky v daňové poradně.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).