Hlavní navigace

MPSV: Tři čtvrtiny kontrolovaných zaměstnavatelů porušuje předpisy, doplácí na to jejich lidi

Sdílet

Tři čtvrtiny kontrolovaných zaměstnavatelů porušuje předpisy. Zejména tím, že neférově odměňují své zaměstnance, nutí je k neplaceným přesčasům, nebo neplatí příplatky za práci o víkendech nebo po nocích. Informace vyplývají ze zprávy Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) k výsledkům akce Státního úřadu inspekce práce s názvem Férová práce.

V rámci akce bylo celkem zkontrolováno 167 zaměstnavatelů ze všech krajů. Kontroly probíhaly také u subdodavatelů a agentur práce.

Nyní je 123 kontrol dokončených (30 kontrol zaměstnavatelé a 93 subdodavatelé nebo agentury práce. Nedostatky byly zjištěny u 95 kontrol, což je 77 % případů. U zaměstnavatelů inspektoři našli chyby u 29 z 30 kontrolovaných. Celkem šlo o 277 porušení pracovněprávních předpisů, přičemž 85 jich byla o neférovém odměňování a v dalších 73 případech nebyla dodržována pracovní doba. Zastřené zaměstnávání odhalili inspektoři u 129 osob a dalších 75 jich pracovalo nelegálně.

V současné době se inspektoři vypořádávají s námitkami zaměstnavatelů. Ve 24 případech už nic nebrání zahájení správního řízení. Těmto firmám hrozí pokuta dva miliony korun. U 13 firem už bylo zahájeno správní řízení pro nesoučinnost při kontrole, kde může pokuta dosáhnout 500 tisíc korun. Pokuty například za zastřené zaměstnávání nebo nelegální práci se mohou vyšplhat až na deset milionů. Při nevyplácení příplatků za noční práci službu, za práci přesčas nebo o víkendu může inspekce udělit dvoumilionovou pokutu.

Inspekce probíhaly v průmyslových a ve stavebních firmách, u zemědělských výrobců, ve skladech i v logistických centrech.

Našli jste v článku chybu?
  • 9. 9. 2021 7:35

    Victor

    No,já bych řekl,že ne 77%,ale tak 90%.No jo,ale co teť?Zaměstnavatel ony dva miliony zaplatí hravě a jede se dál.Pokud to nebude pro zaměstnavatele skutečně citelné,tak se nic nezmění. Bylo by též dobré se zaměřit a provést kontroly na to,proč u velké spousty firem po zrušení superhrubé mzdy nevzrostly platy,jak bylo proklamováno,ale naopak klesly.Jestli to nebude tak jak to bývá s tím snižováním DPH na něco (teť mě napadly zrovna jen léky),kdy vláda DPH sníží,ale ceny výrobků zůstanou prakticky stejné,nebo zlevní kosmeticky jen o haléře a ten rozdíl místo zlevnění zůstává prodejcům. :-(

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).