Hlavní navigace

Mladí lidé nechtějí pracovat přes čas. Podmínky si kladou i u pohovorů

Sdílet

Gabriela Hájková 20. 11. 2013

Ochota mladých českých zaměstnanců pracovat přes čas se rok od roku snižuje. Během posledních pěti let navíc většina zaměstnanců svou práci zhodnotila jako nepříjemnou, nejvíce pak ženy pod 35 let. Mladší generace se už přitom nebojí vzdorovat svým nadřízeným a je ochotná riskovat při pohovoru i kladením podmínek.Vyplývá to z průzkumu zaměstnanců českých firem v průměrném věku 35 let společnosti Engage Hill.

Ačkoli je práce pro zaměstnance bez ohledu na věk i pohlaví pořád motivujícím prvkem, stále více lidí ji hodnotí jako nepříjemnou. Největší vliv na toto hodnocení přitom má klima na pracovišti, konkurenční prostředí a vhodné podmínky k práci. 

Mladí zaměstnanci zaznamenávají také to, že v rámci stejné pracovní doby jsou postupně nuceni zvládat více práce a nést větší odpovědnost. Většina lidí už proto nestíhá plnit své úkoly za klasických 40 hodin týdně. Nejvíce přesčasy vadí zaměstnancům ve věku do 35 let, zejména ženám. U mladších pracovníků se podle výsledků průzkumu dá také pozorovat větší odvaha za přesčasy požadovat odměny nebo náhradní volno a i u pohovorů o práci se nestydí přiznat, že nehodlají všechen osobní život obětovat práci. Pro generaci čtyřicátníků je přitom kladení takových podmínek při pohovorech většinou nemyslitelné.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).