Spočítejte si...

Zavřít

Ministři financí EU šetří naše peněženky. Restaurační služby či kadeřnictví by mohlo mít nižší DPH

Ministři financí Evropské unie ušetří peněženky občanů členských států. Dnes se totiž dohodli na přeřazení některých služeb do nižší sazby DPH. Ministr financí Miroslav Kalousek před časem zmínil, že v tomto případě by se DPH mohlo snížit u služeb s vysokou přidanou hodnotou práce, jako jsou například restaurační služby nebo kadeřnictví. Díky rozhodnutí evropských ministrů by se nemuselo 18 členských států obávat vypršení výjimky. Ta umožňuje do roku 2010 u některých služeb nižší sazbu DPH, než je stanovená 15% hranice. V roce 2010 by tak mohlo dojít ke zdražení těchto služeb. Nové rozhodnutí by tak zvýšení DPH a pravděpodobně i zvýšení cen, především u restauračních služeb, kadeřnictví či bydlení, eliminovalo.

Evropská unie se o tuto dohodu pokoušela neúspěšně již několik let. Situaci pravděpodobně zlepšilo zařazení možnosti snížit sazbu DPH do plánu obnovy hospodářství EU, který má být jedním z nástrojů, jak čelit finanční krizi.

Podle průzkumu by druhé čtvrtletí letošího roku mohlo přinést více pracovních nabídek. Analytici přesto čekají zvyšování nezaměstnanosti I přes krizi cestovalo loni po světě 924 milionů turistů