Hlavní navigace

Ministerstvo pomohlo akciím ČEZ, nechce více zpoplatnit povolenky

Jiří Hovorka

Po klesajícím průběhu posledních dní (především v souvislosti se situací Irska) pražská burza včera otočila a přidala 0,6 %. I nadále pokračovaly v nedobrých výsledcích bankovní akcie, i když nakonec alespoň udržely pozice z předchozího dne (KB + 0,1 %; Erste 0). Naopak vzhůru index PX táhly akcie ČEZ, které přidaly 2 % na 770 Kč, když reagovaly na zprávu ministerstva průmyslu a obchodu, které je pro zachování současného systému rozdělování povolenek od roku 2013. Pro firmy by to znamenalo 70 % povolenek zdarma v roce 2013 s postupným snižováním až na 0 % v roce 2020.

Zároveň včera po konci obchodování oznámila hospodářské výsledky za 3. čtvrtletí 2010 společnost Orco. Všechny ukazatele výkonnosti a zisku zaznamenaly oproti 3. čtvrtletí roku 2009 zlepšení a firma konstatovala rychle se lepšící situaci na realitním trhu, shrnují analytici společnosti Atlantik. Tržby společnosti se meziročně zvedly o 20 % na 65,2 milionů EUR, provozní zisk rostl také takřka o pětinu (19%) na 14,1 milionů EUR. Finanční výsledek ze meziročně zlepšil v důsledku kurzových zisků ze ztráty –18,8 mil. EUR v 3Q09 na –9,8 mil. EUR v 3Q10.

Přes lepšící se provozní výsledky společnosti stále panuje nejistota ohledně schopnosti firmy získat financování na klíčové developerské projekty, které započala. Celkově proto zprávu hodnotíme jako neutrální, nenechávají se ale současným zlepšením analytice Atlantiku unést.

Našli jste v článku chybu?