Hlavní navigace

Ministerstvo financí nabízí další dluhopisy. Jeden má ochránit před růstem cen

Sdílet

Veronika Doskočilová

Ministerstvo financi spustilo v pondělí 18. března 2019 nové upisovací období pro dluhopis Republiky. S novým úpisem ale přichází i několik změn.

Státní dluhopisy jsou k dispozici od 18. března do 14. června ve dvou typech. Jeden z nich je již známý reinvestiční státní dluhopis. Tento bude dostupný na kamenných pobočkách distributora a rovněž prostřednictvím elektronického přístupu ke správě majetkovému účtu. Výnos u tohoto dluhopisu je pro následující období stanoven v průměrné výši 1,91 %.

Novinkou v nabídce je dluhopis, který je vhodný zejména pro ty investory, kteří chtějí ochránit své úspory před znehodnocením vlivem růstu cenové hladiny. Výnos z něj bude stanoven přesně podle vývoje spotřebitelských cen a bude navýšen o marži 0,50 % p.a. Výnosy dluhopisu budou reinvestovány jednou ročně. Minimální úroková sazba je garantována ve výši 0,50 % p. a. a splatnost dluhopisu bude 6 let.

V souladu s již předem deklarovanou snahou Ministerstva financí na postupnou elektronizaci systému prodeje státních dluhopisů bude proti-inflační dluhopis možné objednávat pouze prostřednictvím elektronického přístupu ke správě majetkového účtu.

Ministerstvo financí myslelo i na občany, kteří jsou vlastníky dluhopisů předchozích emisí státních dluhopisů, a nabízí jim možnost požádat o reinvestici jmenovité hodnoty, popřípadě celého posledního výnosu, do Dluhopisů Republiky, říká ministryně financí Alena Schillerová. Pokud se rozhodnete dát přednost Dluhopisu Republiky před vyplacením hotovosti na účet, bude vám na majetkový účet připsán Dluhopis Republiky.

Žádosti o reinvestici jmenovité hodnoty proti-inflačního spořicího státního dluhopisu a reinvestičního spořicího státního dluhopisu, které jsou splatné k datu 12. června 2019, je možné podávat v období od 18. března 2019 do 9. května 2019 prostřednictvím elektronického přístupu ke správě majetkového účtu.

Minimální výše jedné objednávky je opět 1000 kusů dluhopisů, přičemž maximální počet kusů dluhopisů, které můžete během upisovacího období objednat, je stanoven na 5 milionů kusů pro jednotlivý typ Dluhopisu Republiky.

Našli jste v článku chybu?

Diskuse byla uzavřena.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).