Hlavní navigace

Minimální mzda by měla růst až na polovinu průměru, navrhuje ministerstvo

Sdílet

Jiří Hovorka 20. 8. 2018

Minimální mzda by mohla v příštích letech dál výrazně růst. Ministerstvo práce připravuje změnu zákoníku práce, podle které by se od roku 2020 minimální mzda zvyšovala tak,  aby vždy od ledna odpovídala polovině průměrné mzdy z předloňska.

Postupně bychom se měli dostat k tomuto cíli: 50 procent průměrné mzdy. Je to věc vyjednávání a hospodářského rozvoje. Měli bychom směřovat minimálně k částce 16 000 a uvidíme, jak se bude vyvíjet průměrná mzda, uvedla po jednání s předáky Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD).

Odbory s návrhem souhlasí. Dosavadní záměr dostat nejnižší výdělek na 40 procent průměru není podle nich dostatečný.

Proti jsou ale zástupci zaměstnavatelů. Nový návrh valorizačního mechanismu nebere v potaz budoucí vývoj českého hospodářství a pracuje výhradně s pomocí zpětných ukazatelů, řekl agentuře ČTK mluvčí Hospodářské komory Miroslav Diro. Je tak podle něj možné, že by minimální mzda automaticky rostla i v recesi, a prohlubovala by se tak nezaměstnanost.

Mechanismus růstu minimální mzdy by podle Hospodářské komory měl být postaven na prognóze ministerstva financí, na jejímž základě se sestavuje státní rozpočet. Zároveň by se neměl vztahovat k průměrné mzdě, ale k mediánovému příjmu.

Minimální mzda rostla v posledních letech pravidelně. Ještě před pěti lety, v roce 2014 byla na úrovni 8500 korun, dnes dělá 12 200 korun. Pokud by se už v příštím roce přidávalo podle pravidel, které navrhuje MPSV, od ledna by měli lidé s nejnižšími příjmy vydělávat zhruba 14 750 korun. Ve skutečnosti to bude mezi 13 000 a 13 700 korun, uvádí ČTK. Její výši bude vláda teprve schvalovat.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).