Hlavní navigace

Ministerstvo financí vydá dluhopisy, peníze použije na krytí rozpočtového deficitu

Sdílet

Redakce 1. 6. 2009

Ministerstvo financí (MF) se chystá v červenci a srpnu prodat v aukci vládní dluhopisy v objemu 12 miliard korun a státní pokladniční poukázky v objemu 18 miliard korun. MF to uvedlo v emisním kalendáři, který vychází ze Strategie financování a řízení státního dluhu na rok 2009.

Ve druhé polovině července bude MF prodávat desetileté dluhopisy s úrokovou sazbou pět procent. Srpnová emise dluhopisů bude mít tříletou splatnost a variabilní úrokovou sazbu, přičemž pro první půlroční výnosové období do 8. října 2009 byla úroková sazba stanovena na 3,69 procenta. Každá z emisí je naplánovaná v objemu šest miliard korun.

Červencová emise státních pokladničních poukázek má dobu splatnosti jeden rok. Na srpen jsou naplánovány dvě emise, z toho jedna emise s dobou splatnosti půl roku a druhá s roční splatností. Všechny tři emise poukázek budou v objemu šest miliard korun každá.

Ministerstvo si chce podle Strategie financování a řízení státního dluhu na rok 2009 půjčit nejvýše 148,4 miliardy korun, což představuje 3,9 % HDP. Na zahraničním trhu by si měla vláda podle plánů MF půjčit maximálně polovinu všech peněz. Výpůjční potřeba v hodnotě 15,8 miliard korun bude zajištěna korunovými dlouhodobými úvěry čerpanými od Evropské investiční banky. Hodnota emitovaných korunových střednědobých a dlouhodobých státních dluhopisů na domácím trhu nepřekročí výši 125 miliard korun.

Je však nutné upozornit, že Strategie financování a řízení státního dluhu na rok 2009 je z prosince loňského roku. Dokument tak ještě vycházel z plánovaného deficitu státního rozpočtu ve výši 38,1 miliardy korun. Podle aktuálních odhadů by však měl deficit v letošním a také v následujících dvou letech překročit 150 miliard korun.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).