Hlavní navigace

Mezistranická komise se pokusí udržet deficit do 150 mld. korun

Redakce

Rozpočet na příští rok bude připravovat expertní komise složená ze zástupců politických stran, oznámil premiér v demisi Mirek Topolánek v nedělním pořadu Otázky Václava Moravce. Premiér se na tom prý domluvil s předsedou ČSSD Jiřím Paroubkem. Zároveň však dodal, že rozpočtovou pracovní komisi bude možné vytvořit až poté, co Fischerova vláda dostane ve sněmovně důvěru.

Úřednická vláda Jana Fischera si klade zacíl udržet schodek do 150 miliard korun. S touto výší počítá i ministr financí v demisi Miroslav Kalousek ve výdajovém rámci státního rozpočtu na léta 2010–12, který předložil vládě ve čtvrtek spolu s rozsáhlými úspornými opatřeními.

Letošní rozpočet by se podle odcházejícího premiéra už měnit neměl. Počítá se schodkem 38,1 miliardy Kč, vychází ale z předpokládaného růstu ekonomiky o 4,8 procenta. Ministerstvo financí však ve své aktuální dubnové prognóze předpokládá pokles české ekonomiky o 2,3 procenta. Pokud by se scénář naplnil, mohl by letošní deficit dosáhnout deficit až 200 miliard korun, uvedl vrchní ředitel ministerstva financí Tomáš Uvíra.

Našli jste v článku chybu?