Hlavní navigace

Meziroční nárůst počtu vydaných kreditních karet přesáhl v České republice 56 %

Sdílet

Jan Spilka 24. 1. 2007

V České republice bylo vydáno ke konci třetího kvartálu roku loňského roku 8,9 milionů platebních karet – z toho 6,5 milionů debetních a 2,4 milionů kreditních karet. Meziroční nárůst tak činil 3,4 % u debetních karet a rekordních 56,4 % u karet kreditních. Vyplývá to z údajů bank a splátkových společností.

Očekáváme, že do konce roku 2009 bude v České republice 5 milionů kreditních karet, řekl Ján Čarný, generální ředitel MasterCard Europe pro Českou republiku, Slovensko a Polsko.

Většina lidí přitom dle průzkumu vidí v kreditní kartě větší svobodu, ale nevidí úroky, které jsou s užíváním kreditní karty většinou spojené. Nejvíce Češi využívají kreditní karty na nákup elektroniky.

Zdroj: TZ

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 11. 5. 2007 8:10

    nedám nemám (neregistrovaný)
    Nevím, jestli se kreditka pozná nevenek, ale je to asi jako když jde do obchodu nakupovat po určitém datu jistá skupina obyvatel na poukázky, na které se nesmí vydat alkohol či cigarety.
    Jsou sice držitelé, kteří se bez problémů vejdou do bezúročného období a další výplatou splatí dluh z minula, ale většina lidí díky těmto kartám bezhlavě zabředává do dluhů. Přijde nemoc, nejsou prémie či 13. plat a dluh není z čeho zaplatit a už naskakují úroky. V minulosti, kdy nebyly tolik rozšířené exekuce, se kreditky tolik nevydávaly a už vůbec ne sockám. V bance si vás pěkně prolustrovali a když jste byl skoro VIP, tak vám kartu poskytli. Dnes vás odchytávají v každém obchodním centru a na nabídku snad může reagovat opravdový neznalec.
    Když už dluhy, tak jistě levnější je mít v bance spotřebitelský úvěr (ne hotovostní) či kontokorent k běžňáku (menší úroky) nebo se pídit po akcích v obchodech, kde je nulové navýšení. Když však někdo vyčerpá tyto možnosti a nestačí mu to, sáhne asi po kreditce.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).