Hlavní navigace

Meziroční inflace zpomalila na 6,5 %

Sdílet

Redakce 8. 9. 2008

Podle údajů Českého statistického úřadu klesla hladina spotřebitelských cen v srpnu proti červenci o 0,1 %. Meziměsíční pokles spotřebitelských cen ovlivnilo zejména snížení cen zeleniny vč. brambor a ovoce. Opačný vliv na vývoj cenové hladiny mělo další zvýšení cen tabákových výrobků vlivem zvýšení spotřební daně od ledna 2008.

Meziroční růst spotřebitelských cen zpomalil v srpnu na 6,5 % (ze 6,9 % v červenci) a byl nejnižší v letošním roce. Výrazně největší vliv na růst cenové hladiny oproti loňsku měly i nadále ceny bydlení, kde vzrostly ceny zemního plynu o 27,7 %, elektřiny o 9,5 %, tepla a teplé vody o 11,2 %, tuhých paliv o 19,4 %. Čisté nájemné vzrostlo o 15,4 %, v tom v bytech s regulovaným nájemným o 23,5 % a v bytech s tržním nájemným o 3,3 %.

Nižší než loni byly ceny odívání, přístrojů a spotřebičů pro domácnost a dopravních prostředků. Z potravin byly nižší ceny brambor, peckovin a bobulovin, plodové zeleniny a cukru. Klesly i ceny mobilních telefonů a ceny telefonických a telefaxových služeb.

Zdroj: ČSÚ

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).