Hlavní navigace

Města bojují s ledovkou. Pojišťují si odpovědnost

Jiří Hovorka

Zmrzlé a neupravené chodníky to bylo nedávno velké téma. O komunikace se nově má postarat jejich vlastník (v mnoha případech tedy města a obce). Se změnou legislativy se znatelně zvýšil zájem o pojištění odpovědnosti ze strany měst a obcí. A to zejména na počátku roku 2009. Celkem se u Kooperativy takto pojistilo přes 600 měst a obcí, říká Radek Starosta, vedoucí Odboru pojištění podnikatelů.

Z pojištění odpovědnosti se nehradí jen úrazy vzniklé po pádu na městském chodníku nebo prostranství, ale i úrazy, které způsobí například padající sníh nebo led z městských budov. Nejčastějšími úrazy, které si lidé způsobí pádem na chodníku, jsou naraženiny, případně zlomeniny horních a dolních končetin. Bohužel jsme zaznamenali i několik vážnějších poranění hlavy, které způsobil těžký sníh padající ze střechy, doplňuje ředitel likvidace Kooperativy Miroslav Novák.

Nicméně, ani pojištění odpovědnosti nezbavuje města a obce povinností spojených s údržbou chodníků tak, aby se předešlo případným úrazům. Jestliže tak nečiní, není pojišťovna povinna případné vzniklé škody hradit.

Jak postupovat v případě, kdy dojde ke zranění nebo materiální škodě na neupraveném chodníku a u koho nárokovat škodu? V první řadě je potřeba zjistit na obecním úřadě, kdo je majitelem či správcem komunikace, kde k pojistné události došlo a neodkladně jej informovat. Ne vždy se totiž jedná o obec či město, uvádí mluvčí pojišťovny Generali Jiří Cívka. Správce komunikace je podle něj následně povinen nahlásit pojistnou událost pojišťovně, u které má sjednané pojištění odpovědnosti. Při samotném nahlášení je důležité upřesnit následující :

 • kdo nárok uplatňuje,
 • doložení místa a času vzniku škody,
 • popis situace, při které pojistná událost vznikla,
 • výpověď svědka, ve vážnějších situacích (obecné ohrožení) Policie ČR nebo obecní policie,
 • vyčíslení škody na zdraví, věci, ušlého zisku, apod.,
 • možné upozornění na spoluzavinění jiného subjektu.
Našli jste v článku chybu?
 • 14. 1. 2011 16:58

  Anonym (neregistrovaný) 85.162.122.---

  Městské části jednoho města ve kterém žiji, prakticky samostatná část - vesnice, jsem před začátkem zimy hlásil problém s chodníkem který lze snadno napravit (městská část má svou partu "údržbářů") a přitom může někomu snadno způsobit vážný úraz.

  Poděkovali, ale problémem se nikdo nezabýval, ani nikdo nezkontroloval závažnost. To vše i přesto, že jeden z party "údržbářů" chodí pravidelně, dvakrát deně kolem, cestou do práce.

  Podle mne spoléhají právě na zmíněná pojištění a na lidi ser--. Vsadím se že kdybych je napadl přímo, tak se budou vymlouvat na předpisy, na to že chodník zhotovovalo město a ne oni, že chodník (dílo) je ještě v záruce,... škoda mluvit, jsou to stejní parchanti jako ti před nima (narážka na nedávné volby a na to, že se po letech na radnici konečně měnili lidé).