Hlavní navigace

Marksová: Vdovské důchody by se měly zrušit, já je ale rušit nechci

Sdílet

Arsen Lazarevič 20. 4. 2015

Podle ministryně práce a sociálních věcí  Michalely Marksové jsou vdovské důchody přežitkem. Je mi jasné, že je to trochu rouhavá myšlenka, přesto ji vyslovím nahlas. Například vdovské důchody vnímám coby prvorepublikový přežitek. Věřím, že někdy v budoucnosti budou zrušeny, uvedla ministryně na konferenci „Budoucnost české sociální politiky“, pořádané Národohospodářskou fakultou VŠE v Praze.

Institut pozůstalostních důchodů podle ní měl smysl v minulosti, kdy muži byli živitelé v rodině.  Sama ale pozůstalostní důchody rušit nechce. Lidé jsou na ně stále ještě zvyklí. Navíc tu pořád existuje nerovnost mezi důchody žen a mužů, i proto musíme být v otázce vdovských důchodů citliví, uvedla také Marksová. 

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 20. 4. 2015 19:28

  jk (neregistrovaný) ---.stz.rev-fortech.cz

  Paní Marksová Tominová zaspala- jsou i vdovecké důchody. Jinak, co slovo, to perla.

 • 20. 4. 2015 20:37

  MoB (neregistrovaný) 93.187.107.---

  Souhlasím, ale takových přežitků tady je... třeba daňové odpočty odborářských příspěvků.

 • 21. 4. 2015 7:42

  Tomáš Marný

  ... (či spíše k pláči), když rodina s dětmi přesáhne nějaký směšný násobek ještě směšnějšího životního minima a přijde tak o přídavky na děti, zatímco vdova OSVČ s čistým měsíčním příjmem kolem 100 000 Kč dostává od státu 6 tisíc kapesného jako vdovský důchod...

 • 21. 4. 2015 8:32

  Slávka (neregistrovaný) ---.fnusa.cz

  I mne přišlo mnoho let k pláči, když manžel jako mladý vážně onemocněl, dostal invalidní důchod a z mého platu cca 15. tis. měsíčně a jeho invalidky jsme táhli 4-člennou rodinu. Děti neměly nárok ani na přídavky na děti, protože jsme překročili směšně násobek životního minima, pro přepočítání v příjmech na měsíc to dělalo necelé dvě stovky! No je to za námi, děti jsou dospělé, vystudované, ale stát člověku nepomůže v ničem, nejsme holt ti uřvaní tmaví. Zdraví je nejdůležitější a to už mému muži nikdo nevrátí.

 • 24. 4. 2015 22:08

  Hothot (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Až bude mít ministryně důchod 8 000 Kč, tak by se ji 3 000 po manželovi také hodily. Bože proč nás trestáš tykovými písk písk ve vedení státu. Oni totiž většinou ti lidé s nízkými důchody celý život poctivě makali, paní minystryně (oba).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).