Hlavní navigace

Mapa exekucí letos zatím nebude. Exekutoři si řekli o 90 tisíc za data

Sdílet

Jiří Hovorka 26. 2. 2019

Mapa exekucí s aktuálními daty zatím nebude. Exekutorská komora chce totiž po autorech mapy, organizaci Otevřená společnost, nově za data 90 tisíc korun.

V roce 2016 jsme se na Komoru obrátili poprvé s tím, že data, která doposud nikdo nezpracoval, rádi zpracujeme a zanalyzujeme. Využili jsme práva o svobodném přístupu k informacím. Exekutorská komora tehdy vyčíslila náklady spojené s exportem dat na 4935 korun. Vloni po nás nechtěli uhradit nic. Letos, po změnách ve vedení Exekutorské komory, si ovšem řekli o 90 tisíc korun, přestože jsme požadovali stejné informace jako v loňském roce, uvádí Radek Hábl, autor projektu a vedoucí analytického týmu, který se kolem mapy utvořil. 

Exekutorská komora ČR vedla s Otevřenou společností debatu o širší spolupráci. Představy obou subjektů se však rozcházely, řekla Hospodářským novinám tisková mluvčí komory Lenka Desatová.

Mapa exekucí zpřístupňuje údaje o počtu exekucí po jednotlivých krajích, okresech i obcích. V loňském roce autoři do mapy přidali dva nové ukazatele – věkovou strukturu a vícečetnosti exekucí. Právě předluženost je dle autorů projektu v Česku zcela zásadním problémem – vícečetnými exekucemi je u nás zatíženo až 600 tisíc obyvatel. Alespoň jednu exekuci má pak dokonce až šest tisíc dětí.

Od konce roku 2017 jsme s Komorou jednali o spolupráci, díky níž bychom dostávali data čtvrtletně aktualizovaná. Nakonec nám letos v lednu ale navrhli smlouvu, podle které chtějí mít veškerou kontrolu nad naší komunikací s médii. Pokud to není na hraně ústavnosti, je to zcela proti smyslu projektu, který má poskytovat platformu pro nezávislou diskuzi o palčivém problému naší společnosti, říká Marta Smolíková, ředitelka Otevřené společnosti. Proti poplatku za data plánuje Otevřená společnost podat stížnost k nadřízenému orgánu. 

Nadřízeným orgánem je v tomto případě prezident Exekutorské komory Vladimír Plášil a až následně se může případ dostat před soud. Tlak na nás je enormní. Data využívají výzkumná a vědecká pracoviště, včetně univerzit. Vzniklo díky nim i mnoho odborných materiálů týkajících se problematiky exekucí. Data využívají obce a kraje ke kvantifikaci problému na místní úrovni a zapracovávají na základě nich opatření do svých strategických dokumentů. Využívají je také dluhové poradny, říká Hábl s tím, že se jeho tým nenechá odradit a problematice se bude věnovat i nadále.

Exekutorská komora loni zveřejněná data, podle kterých bylo 863 tisíc lidí v exekuci, kritizovala. Tento údaj je podle exekutorů zavádějící, když dále neříká v jakém stádiu se jednotlivá exekuční řízení nachází. Uváděný počet exekucí byl sice správný, ale zahrnuje i takzvané bezvýsledné exekuce. Do nich spadají například i exekuce, u kterých je vedeno insolvenční řízení, takže samotný výkon exekuce u nich z toho důvodu nemůže být prováděn.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).