Hlavní navigace

Limity pro platbu solidární daně se v roce 2019 změní. Netýkají se i vás?

Sdílet

Veronika Doskočilová

Obecně platí, že solidární dani ve výši 7 % podléhají pouze příjmy ze zaměstnání a samostatné výdělečné činnosti nad určitý limit. Ten je pro rok 2018 stanoven na 1 438 992 Kč. Solidární daň se pak počítá z kladného rozdílu mezi součtem příjmů zahrnovaných do dílčího základu daně ze závislé činnosti a dílčího základu daně ze samostatné výdělečné činnosti a 48 násobkem průměrné mzdy. Solidární daň ale neplatí lidé s nadstandardními příjmy z kapitálového majetku, z pronájmu nebo z prodeje nemovitosti, neboť pasivní příjmy solidární dani nepodléhají, vysvětluje Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars.

ZMĚNY A NOVINKY 2019

Co se změní v roce 2019 pro zaměstnance, podnikatele nebo seniory?

Během roku 2018 se ale mohlo stát, že v některém měsíci jste museli solidární daň ze svého příjmu zaplatit i v případě, že jste měli jen průměrné příjmy. Při výpočtu měsíční čisté mzdy v roce 2018 podléhají solidární dani hrubé mzdy nad 119 916 Kč. V praxi tedy občas dochází k situaci, že máte v jednom měsíci mimořádně vysokou mzdu například z důvodu obdržení mimořádné prémie nebo odstupného a musíte za daný měsíc zaplatit solidární daň. A to i přesto, že vaše roční příjmy ze závislé činnosti za rok 2018 budou nižší než 1 438 992 Kč. Těmto zaměstnancům však zpětně za rok 2018 vznikne nárok na vrácení odvedené solidární daně, doplňuje Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars.

Pro rok 2019 se zvyšuje limit pro rozhodné příjmy podléhající solidární dani na 1 569 552 Kč, respektive na 130 796 Kč měsíčně. Sazba solidární daně se ale nemění a nadále zůstává ve výši 7 %. Nadále platí také to, že z příjmů podléhajících solidární dani se neplatí sociální pojištění. Pro placení sociálního pojištění je totiž maximální vyměřovací základ stanoven na stejné částce jako limit pro placení solidární daně. Zároveň však příjmy, ze kterých není placeno sociální pojištění, neovlivňují starobní důchod.

Našli jste v článku chybu?
Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?

Žádné názory

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).