Hlavní navigace

Lidé v krizi šetří a začínají mít problém se splácením. Živnostníci už musí sahat do rezerv

Sdílet

Gabriela Hájková 13. 5. 2021

Krize s nejistým výhledem přiměla lidi více šetřit. Úspory firem, živnostníků a domácností přesáhly na konci letošního prvního kvartálu částku 4,3 bilionu Kč. Od konce února 2020 tak objem úspor v ekonomice vzrostl o 499 miliard Kč. Největší podíl na tom mají domácnosti, jejichž úspory se zvýšily o 364 miliard Kč. Úspory firem se vzrostly o 117 miliard a úspory živnostníků o 19 miliard Kč. Zatímco v průběhu roku 2020 rostly úspory u všech těchto skupin, letos je situace jiná. Domácnosti v prvním čtvrtletí zvýšily své úspory o 100 miliard Kč, ale objem úspor živnostníků i firem mírně klesl. Vyplývá to z výpočtů společnosti CRIF – Czech Credit Bureau, které provedla na základě dat České národní banky a portálu www.informaceofirmach.cz.

Nárůst úspor domácností byl během letošního prvního čtvrtletí ještě vyšší než ve druhém čtvrtletí roku 2020, kdy se zvýšil o necelých 92 miliard korun. Obě období mají společné to, že lidé měli omezené možnosti, jak své vydělané peníze utratit. Letos navíc hrálo roli také zrušení superhrubé mzdy, díky kterému se zaměstnancům zvýšila čistá mzda, vysvětlila Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau.

Pokles úspor živnostníků a firem v prvním čtvrtletí byl ovlivněn hlavně výrazným propadem během března. Ještě v lednu se přitom objem úspor zvýšil u všech skupin, v únoru se poprvé snížil mezi živnostníky a v březnu se trend obrátil i u firem. Dohromady se tak během prvního kvartálu úspory živnostníků snížily o 721 milionů a úspory firem o 2,4 miliardy Kč. I když to není na první pohled zřejmé, úspory živnostníků se během února a března snížily poměrně výrazně. Za pouhé dva měsíce klesly o 10 miliard korun a dostaly se na úroveň z konce listopadu. Zároveň se výrazně zhoršila jejich schopnost splácet úvěry. Ukazuje se tak, že současná situace se pro řadu z nich zhoršuje, upozornila Kameníčková s tím, že podíl nesplácených úvěrů se mezi živnostníky zvyšuje už pátý měsíc v řadě. Ke konci března činil objem nesplácených úvěrů 6,9 % celkového objemu jejich bankovních úvěrů. Ještě koncem října to bylo 4,6 %. Splácení úvěrů  se zhoršuje postupně od konce října, kdy bylo ukončeno úvěrové moratiorium. Hůře splácejí nejen živnostníci, ale i firmy a domácnosti. Lidé se zpožďují se splátkami  především u spotřebitelských úvěrů, naopak hypotéky splácejí víceméně stále dobře, informovala analytička.

Podíl nesplácených úvěrů roste u občanů, živnostníků i firem
Autor: Gabriela Hájková, vytvořeno ze zprávy CRIF – CCB

Podíl nesplácených úvěrů roste u občanů, živnostníků i firem

Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).