Hlavní navigace

Lidé si půjčují zodpovědněji a lépe splácí. Bojí se vládních škrtů

Jiří Hovorka

Více se bojíme dopadů současných úsporných opatření vlády, než jsem se obávali dopadů ekonomické krize. Takový je výsledek telefonického průzkumu, který provedla společnost Provident Financial mezi 765 svými stávajícími či bývalými klienty. Zatímco vloni v souvislosti s krizí vyjádřilo 67 % respondentů obavy ze ztráty zaměstnání, zvýšení cen či snížení životní úrovně, letos obavy připustilo celých 85 % lidí.

Průzkum ukázal také to, že daleko více přemýšlíme o úvěrech a zvažujeme, zdali je skutečně potřebujeme. Pro samotnou úvěrovou společnost, která průzkum provedla, jsou změny potěšující. Roste totiž bonita jejích klientů. Je to výsledek výrazného zpřísnění podmínek pro poskytnutí úvěru, které naše společnost zavedla před dvěma lety, ale také reakce na zpřísnění úvěrových podmínek ze strany bank. Na bankovní úvěry v současné době nemusí dosáhnout ani rodiny s průměrnými příjmy, říká Tomáš Fiala, manažer komunikace Provident Financial. 58 % dotázaných uvádí, že čistý příjem jejich rodiny převyšuje 17 tisíc korun, 28 % uvádí čistý příjem rodiny vyšší než 25 tisíc korun.

To, že lidé o úvěrech více přemýšlejí, se pozitivně odráží v tom, že výrazně klesá procento nesplácených úvěrů. Více než tři pětiny lidí uvádějí, že nemají se splácením problém (61,2 %). Vloni neměla problém se splácením úvěru nebo půjčky zhruba čtvrtina respondentů (26,5 %). Našli jste v článku chybu?