Hlavní navigace

Lidé nejvíce věří hasičům, největší propad v důvěře zažili bankéři

Sdílet

Redakce 19. 6. 2009

Hasiči se těší nejvyšší úrovni důvěry lidí, a to i z mezinárodního hlediska. Na druhé straně výrazně klesla důvěra k bankovním zaměstnancům. Na konci žebříčka důvěryhodnosti jsou manažeři velkých společností, reklamní experti a politici. Vyplývá to z výsledků průzkumu GfK Index důvěry (GfK Trust Index), který společnost GfK Custom Research realizovala v 16 evropských zemích (včetně České republiky) a v USA na jaře letošního roku.

Obyvatelé téměř všech zemí, které se průzkumu zůčastnili, považují hasiče za nejdůvěryhodnější profesi s celkovým výsledkem důvěry na úrovni 92 procent. Na druhém místě skončili učitelé s 85 procenty a za nimi poštovní pracovníci, lékaři a armáda, kteří jsou spolu na třetím místě s 81 procenty pro každou skupinu. Více než polovina respondentů důvěřuje také knězům, organizacím na ochranu životního prostředí, policii, charitativním sdružením, soudcům a státním úředníkům.

Naopak více než polovina respondentů vyjádřila nedůvěru právníkům, odborům, novinářům, marketingovým expertům, bankovním zaměstnancům či manažerům velkých společností. Podobně jako v minulých letech jsou na konci žebříčka důvěry politici s pouhými 18 procenty.

Největší propad ve srovnání s loňským rokem zaznamenali bankovní pracovníci, důvěra lidí se snížila o osm procentních bodů ze 45 na 37 procent. Mírný pokles důvěry v bankéře byl zaznamenán ve většině zemí střední a východní Evropy, naopak v západních zemích a v USA byl pokles dramatický.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).