Hlavní navigace

Letošní rok je pro hypotéky rekordní. Co přijde v dubnu?

Gabriela Hájková

Banky za první dva měsíce poskytly hypotéky za 36,5 miliard Kč. To je o 9 miliard více než loni. Oproti předchozímu roku hodnota sjednaných hypotečních úvěrů zatím roste o 33,7 %. Informace vyplývají ze zprávy společnosti Golem Finance.


Autor: Golem Finance

Doběhy úrokových garancí, obavy ze zpřísnění podmínek poskytování hypoték, rostoucí úrokové sazby a neustále se zvyšující ceny nemovitostí. Toto jsou čtyři hlavní důvody rekordního zájmu o hypoteční úvěry, vysvětlil Libor Ostatek, ředitel společnosti Golem Finance a dodal, že stoupá také produkce stavebních spořitelen, které během ledna a února rozpůjčovaly dalších necelých 9 miliard Kč. Celkem se tedy letos za první dva měsíce rozpůjčováno na bydlení přes 45 miliard Kč a trh meziročně roste o 31 %.

Letošní 1. čtvrtletí bude bezpochyby nejúspěšnější v historii a uvidíme, jak se trh vyvine po 1. dubnu (doporučení ČNB: max. 90 % LTV, 15% kvóta na úvěry LTV 80 – 90 %). Podle našeho názoru by mohlo dojít k mírnému ochlazení poptávky po nových hypotékách, ale v opačném směru bude tlačit směrem vzhůru růst úrokových sazeb a možnost dopředného refinancování, odhaduje Ostatek.

O dubnových novinkách si přečtěte v článku Banky utáhnou kohouty. Na některé hypotéky už možná nedosáhnete

Našli jste v článku chybu?