Hlavní navigace

Letos si Češi podle odhadů na bydlení půjčí čtvrt bilionu korun

Sdílet

Gabriela Hájková 26. 7. 2016

Hypotéky jsou extrémně levné, hlad po nemovitostech velký. Spolu s rostoucími příjmy domácností a dobrým vývojem v ekonomice je výsledkem růst nemovitostí ale také měsíční objem sjednaných hypoték ve výši skoro 24 miliard korun. Podle zprávy společnosti Golem Finance v součtu za první pololetí suma sjednaných úvěrů už překročila částku 100 miliard Kč. Oproti loňsku vzrostl objem sjednaných hypoték o 20 %.


Autor: Golem Finance

Samotné hypotéky přitom už moc nezlevňují. Průměrná úroková sazba se u v červnu sjednaných hypoték snížila o 2 setiny procentního bodu na 1,87 %. V součtu za celý měsíc očekáváme u hypoték s LTV do 85 % pouze mírný pokles a u 100% hypoték i v důsledku
opaření ČNB očekáváme v tomto i následujícím měsíci zdražení,
uvádí Luboš Svačina z Golem Finance, podle kterého nyní banky ani tak neřeší cenu hypoték. Jejich pozornost se spíš zaměřuje na filtrování příchozích klientů a zvládnutí poptávkové vlny, kterou trh generuje. Případné změny se proto očekávají spíš až v září, kdy v minulých letech začínala podzimní hypoteční sezóna s řadou akčních nabídek. Velké banky, které ovládají trh, nemají v současné situaci racionální potřebu zlevňovat, u některých menších bank je situace různá a úpravy cen v podobě akčních nabídek se dají očekávat ještě o prázdninách, odhaduje Svačina.

Objem úvěrů se ale zvýšil i u stavebního spoření. V červnu meziročně skoro o 4 % na 4,85 miliardy korun. Nejedná se o nijak zásadní růst, ale v porovnání s předchozím měsícem se objem úvěrování zvýšil o více než 1 miliardu korun.


Autor: Golem Finance

V závěru roku trh potká také nová regulace. Teoreticky by sice mohla negativně ovlivnit počty a objem sjednaných hypoték, efekt ale může být i opačný. Vzhledem k časovému skluzu v implementaci zákona o úvěru pro spotřebitele se domníváme, že dopad do výsledků bude v letošním roce spíše opačný. Chystané změny a obavy klientů ze zpřísnění podmínek poskytování úvěrů ještě více akcelerují poptávku po úvěrech a už nyní jsou jedním z faktorů, který posunul objemy sjednávaných hypoték nad 20 miliardovou hranici, myslí si Libor Ostatek, ředitel společnosti Golem Finance, který odhaduje, že celková půjčená částka letos překoná hranici čtvrt bilionu Kč.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).