Hlavní navigace

Léto na pracovišti: Kdy máte nárok na ochranný nápoj nebo na neformálnější oděv?

Sdílet

V období letních měsíců panuje v některých firmách a na úřadech vyšší tolerance k oblékání zaměstnanců. A to zejména tam, kde je standardně očekáván reprezentativní vzhled. Ženy nemusí nosit kostýmky a punčocháče, u mužů se toleruje pouze košile bez saka a kravaty, obecně panuje uvolněnější atmosféra, říká Jan Votruba z personálně-poradenské společnosti McROY Czech. Je však důležité najít správnou míru. Manažeři a zaměstnanci bank ani přes úmorná horka nemohou přijít do práce v žabkách či krátkých šatech.

Naopak IT firmy a start-upy plné mladých lidí vyznávají naprosto uvolněnou atmosféru a v žabkách je tam možné chodit klidně celoročně, uvádí Jan Votruba. U takových společností se často stírá rozdíl v oblečení mezi manažerem a zaměstnanci.

Kromě toho jsou zaměstnavatelé povinni zajistit vám takové podmínky, které vám umožní bezpečně vykonávat svou práci. Ve chvíli, kdy teploty překročí určitou mez, máte nárok na nápoje zdarma. Zákon je pojmenovává pojmem ochranné nápoje a musí být dostupné ve chvíli, kdy na pracovišti nelze horku nijak uniknout a teplota přesáhla 34 stupňů Celsia. To se týká například řidičů z povolání, zedníků, pokrývačů, servírek atd.

Minimální množství ochranného nápoje je 1,5 litrů na osobu za směnu. Pokud ale panují extrémní venkovní teploty, je to až 2,5 litru.

Složitější je otázka ohledně klimatizace na pracovišti. Její zajištění nelze po zaměstnavateli vyžadovat. Pokud však teplota na pracovišti dosahuje více než 36 stupňů Celsia, je nutné individuálně posuzovat tepelnou zátěž zaměstnanců na pracovišti, dodává Romana Rašková.

Pokud už ale klimatizace na pracovišti je, řídí se její nastavení nařízením vlády. Při práci, u které je vyžadováno minimum pohybu, má být teplota nastavena na 24,5 °C. V případě manuální práce nebo při řízení vozidla je teplota nižší, a to 23 °C

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).