Hlavní navigace

Letní brigáda pro rodiče samoživitele není. Nemohou si dovolit platit hlídání

Sdílet

Léto řada Čechů využívá k tomu, aby do rodinného rozpočtu přinesli nějaké peníze z přivýdělků. Pokud by však chtěli na brigádu rodiče samoživitelé, naráží na zásadní problém. Pokud nemají příbuzné, kteří by děti pohlídali, nemůže většina z nich využít placené hlídání. Je pro ně finančně nedostupné.

Na jedné straně tak stojí zaměstnavatelé s neuspokojenou poptávkou po brigádnicích i částečných úvazcích, na straně druhé jsou rodiče, kteří chtějí pracovat, ale nemají na hlídání. Letní přivýdělek by přitom uvítalo až 64 % samoživitelek. Z průzkumu ale vyplývá, že ve 45 % případů nemá matkám samoživitelkám s hlídáním kdo pomoci.

Kolik stojí hlídání ve vašem městě a kolik si můžete dovolit zaplatit?
Autor: VašeVýživné.cz

Kolik stojí hlídání ve vašem městě a kolik si můžete dovolit zaplatit?

Za hlídání jsou samoživitelé schopni dát 50 Kč na hodinu. To je však v drtivé většině případů nereálná částka, protože průměrná cena za hlídání je 105 Kč. V tomto rozpětí se však nachází i hodinové sazby za práci, se kterými se rodiče-samoživitelé setkávají na brigádě nejčastěji. Průměrná vydělaná hrubá částka je dokonce uváděna 95 Kč za hodinu. Výdělek při uhrazení hlídání je pak téměř nulový nebo se dokonce na brigádu vůbec nevyplatí jít.

Samoživitelky se dostávají do paradoxní situace. Chtějí pracovat, ale hlídání si prostě nemohou při současných cenách dovolit. Přitom právě v létě se jejich rodinné rozpočty nejčastěji dostávají do mínusu, neboť klesá platební morálka partnerů, doplňuje Iveta Novotná, ředitelka programu VašeVýživné.cz

Problémy s platební nekázní druhého rodiče má dle údajů Asociace neúplných rodin v létě až 55 % matek samoživitelek. Platby od partnerů se opožďují, chodí méně peněz anebo nechodí vůbec.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 1. 8. 2018 7:44

    Samoživa (neregistrovaný) 89.24.201.---

    Práci si skutečně nemohou dovolit, ale není to jen o hlídání. I ve školním roce se jim vyplatí jen celý úvazek. Přijdou totiž o doplatek na bydlení a ten se výší většinou rovná platu za přivýdělek či brigádu, kde se smí legálně vydělat přibližně do výše přivýdělku. U mladších dětí opravdu to nemožné hlídání-školky a družiny od šesti do čtyř. Kde mají takovou pracovní dobu? A pak "kdo chce hledat práci, vždycky si ji najde". Stačí, když dítě onemocní ve zkušební době a člověk ztratí zaměstnání. Klasická situace v mém případě: našla jsem práci, lidi tam chodili nemocní, protože si nemohli dovolit neschopenku, chytla jsem to, děti ode mě, hlídat je nemocné nechtěla ani placená služba, příbuzní daleko či v hrobě, lehli jsme všichni, o práci jsem přišla. Ostuda.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).