Hlavní navigace

Kvůli německým větrníkům a zavřeným jaderným elektrárnám si připlatíme na cenách elektrické energie. A nebude to málo

Arsen Lazarevič

Německá větrná energie přináší problémy pro českou přenosovou soustavu. Zatímco v minulosti jsme se mohli spolehnout na Polsko, které velkou část elektřiny absorbovalo, nyní už to neplatí. Polsko plánuje postavit transformátory pro zabránění přenosu elektřiny z Německa, čímž tlaky na naší energetickou soustavu budou enormní. Pokud neprovedeme urychlené kroky, hrozí nám blackouty. Nepřehlédněte: Nová realita: blackouty a dražší elektřina

Jediným řešením je výstavba transformátorů, která dle generálního ředitele ČEPS Vladimír Tošovského vyjde na 2 miliardy korun. Poměrně vysoké investice se můžou dle Tošovského projevit na cenách elektřiny, i když nárůst cen nebude nejspíše výrazný.

Největší zdražení do budoucna přinese poměrně unáhlený krok Německa spočívající v uzavření jaderných elektráren do roku 2022. Energie nejspíše bude zdražovat v celé Evropské unie, včetně nás samotných.

Drahá elektřiny dopadne jak na domácnosti, tak na průmyslové podniky, kterým omezí konkurenceschop­nost. Makroekonomickým pohledem můžou být důsledky pro naše hospodářství velice negativní, hrozí nám vyšší inflace a nezaměstnanost.


Našli jste v článku chybu?