Hlavní navigace

Květnové obchodní saldo skončilo přebytkem

Redakce

Podle údajů Českého statistického úřadu skončil květnový zahraniční obchod s přebytkem 11,7 miliardy korun. Oproti květnu loňského roku je bilance zahraničního obchodu o 2 miliardy korun nižší.

Z květnových výsledků zahraničního obchodu je patrné, že český průmysl nadále čeká na nastartování zahraniční poptávky. Výsledná obchodní bilance je pak pozitivně ovlivněna příznivou směnnou relací, ke které významně přispěly zejména dovozní ceny minerálních paliv, říká ředitel Odboru ekonomických analýz ministerstva průmyslu a obchodu Jaroslav Vomastek.

V posledním roce klesl vývoz o 11,9 % a dovoz o 11,7 %. Obchodní bilance skončila v kladných číslech a ustálila se na úrovni 76,3 miliard korun. Oproti sledovanému předešlému období byla bilance o 14,2 miliardy nižší. Vinu na těchto číslech má trvající hospodářská recese.

Květnová čísla zahraničního obchodu jsou v logice toho, co jsme viděli v uplynulých měsících. Nic lepšího se nedalo čekat s ohledem na to, co slyšíme od našich firem a jak se vyvíjí světová ekonomika. O výrazném oživení zahraničních trhů nemůže být zatím řeč. Zlepšení lze očekávat zřejmě až ve druhém pololetí tohoto roku, a to alespoň pokud jde o zmírnění dynamiky poklesu vývozu, říká náměstek ministra průmyslu a obchodu pro zahraniční obchod Milan Hovorka.

Našli jste v článku chybu?