Spočítejte si...

Zavřít

Kupujete-li pozemek na měsíci, vyhazujete peníze z okna

Chcete-li zakoupit někomu z vašich blízkých z recese pozemek na Měsíci, jehož nabídka se čas od času objeví například na slevových serverech, pak vězte že platíte jen za potištěný papír. I když obdarovaný pravděpodobně v životě nebude mít možnost se po „svém“ pozemku nikdy projít, i kdyby tu možnost měl, právo by mu na to nenáleželo.

Měsíc, popř. jiná vesmírná tělesa (planety apod.), jsou mezinárodním prostorem dle tzv. Kosmické smlouvy z roku 1967. Jinými slovy si žádný stát nesmí přivlastnit Měsíc. Z toho samozřejmě vyplývá, že se ani žádná fyzická ani právnická osoba nemůže stát pravoplatným vlastníkem pozemku na Měsíci, protože vlastnictví jako takové je právo, které může existovat jen v rámci určitého státu, neboť právě stát garantuje vlastnické právo, uvádí Tomáš Kučera, právník sdružení Spotřebitel.net. 

Uzavřené kupní smlouvy na našeho vesmírného souseda jsou tedy podle § 37 odst. 2 občanského zákoníku neplatné. Ustanovení totiž říká, že předmět plnění musí být možný, čemuž prodej pozemků na Měsíci odporuje.

Ačkoli se tedy jasně jedná o žert, neměla by nabídka koupě pozemků na Měsíci podle sdružení Spotřebitel.net uvádět, že se spotřebitel stane právoplatným majitelem pozemku, ale naopak by měla obsahovat upozornění, že se jedná skutečně jen o recesi.

Regulované nájemné rostlo v Praze o více než 10 % Za věrnost bude klienty s hypotékou odměňovat i Česká spořitelna        
Jerry001
Jerry001 (neregistrovaný) ---.hhnet.cz
21. 11. 2012 13:18 Nový

nevim jesli je autor slabsiho ducha

ze objevuje pate kolo u vozu. :-) To ze se jedna o papir a defacto takovy kuriozni darek treba k Vanocum je jasne i moji nemyslici babicce.