Hlavní navigace

Kupujete byt? Pozor na zrádné výpočty developerů

Gabriela Hájková

Chcete koupit byt a srovnáváte jednotlivé nabídky? Pak si u srovnání cen dejte pozor na to, jaká plocha je využívána pro výpočet ceny. Cena za m2 totiž nemusí vypovídat o tom samém. Udává-li prodejce cenu za m2 plochy bytu, přesvědčte se, co vše pod tento pojem zahrnuje, varuje Pavel Velebil z Tide reality s tím, že někdy prodávající používá pojem celková plocha, jindy prodejní plocha a jindy užitná plocha bytu. Různé typy výpočtu přitom mohou ceny za metr čtvereční odlišovat až o patnáct procent, dodává Velibil, který pro objasnění připravil malý slovníček pojmů.

Podlahová plocha bytové jednotky –  je součtem podlahových ploch všech místností bytu a to včetně místností tvořících příslušenství jednotky – tedy včetně sklepa (pokud je vyzděný a jde o samostatnou místnost). Podlahovou plochou se rozumí plocha nášlapné vrstvy pokrývající hlavní vodorovnou konstrukci, tedy vše na co se lze postavit včetně plochy zastavěné zařizovacími předměty (vana, sprchový kout nebo schodiště v případě mezonetu, nepatří sem naopak plocha parapetů), vysvětluje Velebil.

Vnitřní plocha je podlahová plocha bytu bez sklepa. Tento pojem v citovaném zákoně není uveden, běžně se však používá jak prodávajícími tak kupujícími.

Prodejní plocha jednotky – u jednotlivých developerských společností se může lišit, ale v zásadě převládl následující typ výpočtu: Prodejní plochu tvoří podlahová plocha bytu bez sklepa + poloviční plocha balkonů + třetinová plocha teras.  Když chcete cenu za metr čtvereční sami porovnat, nespoléhejte se na výpočet developera a proveďte ho sami, radí Velebil. Nejprve od celkové ceny bytu (včetně DPH) odečtěte cenu garážového stání a cenu sklepa (většina developerů  je vyčísluje samostatně) a získáte cenu samotné bytové jednotky. Tu pak vydělte prodejní plochou a získáte cenu za metr čtvereční. Takto snadno porovnáte několik nabídek z různých projektů. (Dejte pozor na pojem celková plocha, do které se obvykle započítává i plochu zastavěnou příčkami uvnitř bytu, tedy prostor, který nelze využít.

Zdroj: Tide Reality

Našli jste v článku chybu?