Hlavní navigace

Které letecké společnosti jsou prohlášené za nebezpečné?

Gabriela Hájková

Počátkem července došlo k aktualizaci Černé listiny nebezpečných leteckých společností. Za nebezpečné je jich nyní považováno zhruba kolem dvou set. Tyto společnosti létají na pravidelných dopravních linkách, uvádí Tomio Okamura, mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA). Nově na seznam společností, které mají zakázán vstup na území států EU, přibyla společnost ze Surinamu (Blue Wings Airlines) po sérii nehod jejích letadel. Dalším přírůstkem je například Iran Air. Ze seznamu Evropská komise naopak vyškrtla společnost Afrijet z Gabonu.

Černá listina leteckých přepravců obsahuje letecké společnosti, které nesplňují bezpečnostní standarty zemí EU a hrozí tak zvýšené nebezpečí havárie. Podle Okamury seznam nejčastěji obsahuje dopravce z bývalých zemí Sovětského svazu, Afriky nebo jihovýchodní Asie.

Z výše uvedeného Nařízení EU dále vyplývá, že v případě, že si klient zakoupí letenku u prodejce na území EU a letecký přepravce je přiřazen na tuto Černou listinu, je prodejce letenky či cestovní kancelář povinna nabídnout cestujícímu možnost vrácení peněz nebo přesměrování zdarma na jiný let v případě, že se cestující  rozhodl necestovat původně objednaným letem, uvedl Okamura s tím, že každý prodejce letenek v EU, tedy i v České republice, musí mít tuto Černou listinu vystavenou na viditelném místě, aby do ní mohl klient kdykoliv nahlédnout.

Našli jste v článku chybu?