Hlavní navigace

Kontroly z úřadu práce: 9620 odejmutých dávek a 4251 nepřiznaných žádostí

Sdílet

Gabriela Hájková

Do září letošního roku provedli zaměstnanci Úřadu práce ČR (ÚP ČR) 77 405 sociálních šetření a 48 829 šetření v místě. Na základě těchto kontrol ÚP ČR zamítl 886 nových žádostí o některou z dávek hmotné nouze a odejmul 1871 už vyplácených dávek.

Od srpna 2014 do září 2016 na základě šetření v terénu úřady práce nepřiznaly celkem 4251 nových žádostí o některou z dávek hmotné nouze a odejmuly 9620 už vyplácených dávek.  Podstatou a cílem šetření je získání informací o životní a sociální situaci žadatele. Naši lidé v jeho průběhu mohou ověřit, jestli se konkrétní žadatel nebo příjemce skutečně nachází v podmínkách, které ho opravňují k nároku na dávku, její výši a výplatu, včetně trvání výplaty. V opačném případě ÚP ČR dávku odejme či sníží, uvedla generální ředitelka ÚP ČR Kateřina Sadílková.

V rámci šetření zaměstnanci z úřadu práce zjišťují, jaké panují v rodině žadatele či příjemce dávek rodinné vztahy, jak komunikuje s okolím, jak zabezpečuje chod domácnosti a zda dbá na řádnou školní docházku svých dětí. Kromě kontrol se pracovníci úřadů práce v terénu zaměřují hlavně na práci s dlouhodobě nezaměstnanými příjemci dávek pomoci v hmotné nouzi.

Pro účely přiznání dávek v hmotné nouzi je podstatné, kolik lidí žije ve  společné domácnosti a jaké jsou jejich příjmy a společné výdaje, či jaký mají majetek. Při vlastním šetření úředníci posuzují, zda klient žije v bytě nebo v domě, jak velkou plochu obývá se všemi společně posuzovanými osobami, jestli má garáž, zahradu a jak je vybavená domácnost, upřesnila mluvčí ÚP ČR Kateřina Beránková a připomněla, že mezi dávky v hmotné nouzi patří příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení a mimořádná okamžitá pomoc.

Našli jste v článku chybu?
Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).