Hlavní navigace

Kontroly z úřadu práce: 9620 odejmutých dávek a 4251 nepřiznaných žádostí

Sdílet

Gabriela Hájková 9. 11. 2016

Do září letošního roku provedli zaměstnanci Úřadu práce ČR (ÚP ČR) 77 405 sociálních šetření a 48 829 šetření v místě. Na základě těchto kontrol ÚP ČR zamítl 886 nových žádostí o některou z dávek hmotné nouze a odejmul 1871 už vyplácených dávek.

Od srpna 2014 do září 2016 na základě šetření v terénu úřady práce nepřiznaly celkem 4251 nových žádostí o některou z dávek hmotné nouze a odejmuly 9620 už vyplácených dávek.  Podstatou a cílem šetření je získání informací o životní a sociální situaci žadatele. Naši lidé v jeho průběhu mohou ověřit, jestli se konkrétní žadatel nebo příjemce skutečně nachází v podmínkách, které ho opravňují k nároku na dávku, její výši a výplatu, včetně trvání výplaty. V opačném případě ÚP ČR dávku odejme či sníží, uvedla generální ředitelka ÚP ČR Kateřina Sadílková.

V rámci šetření zaměstnanci z úřadu práce zjišťují, jaké panují v rodině žadatele či příjemce dávek rodinné vztahy, jak komunikuje s okolím, jak zabezpečuje chod domácnosti a zda dbá na řádnou školní docházku svých dětí. Kromě kontrol se pracovníci úřadů práce v terénu zaměřují hlavně na práci s dlouhodobě nezaměstnanými příjemci dávek pomoci v hmotné nouzi.

Pro účely přiznání dávek v hmotné nouzi je podstatné, kolik lidí žije ve  společné domácnosti a jaké jsou jejich příjmy a společné výdaje, či jaký mají majetek. Při vlastním šetření úředníci posuzují, zda klient žije v bytě nebo v domě, jak velkou plochu obývá se všemi společně posuzovanými osobami, jestli má garáž, zahradu a jak je vybavená domácnost, upřesnila mluvčí ÚP ČR Kateřina Beránková a připomněla, že mezi dávky v hmotné nouzi patří příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení a mimořádná okamžitá pomoc.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 10. 11. 2016 2:26

    w (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

    A kolik miliard nás ti úředníci, co lezou lidem do bytů jako za komunistů StB, každoročně stojí? Určitě se to vyplatí, že?!

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).