Hlavní navigace

Končí vám nájem? A víte, jak správně odevzdat byt?

Sdílet

Pokud bydlíte v nájmu a ten vám skončí, je jednou z vašich povinností coby nájemce odevzdat byt zpět pronajímateli. I zde je ale třeba postupovat dle určitých pravidel, abyste se vyhnuli například budoucím sporům.

Podle zákona jste povinni odevzdat byt v den, kdy vám nájem končí. Pokud se tak nestane, má pronajímatel právo na úhradu nájemného až do dne, kdy nájemce pronajímateli byt skutečně odevzdá, upozorňuje Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení dTestu.

Byt také musíte předat zpět ve stavu, v jakém vám byl na začátku nájmu předáván. Netýká se to opotřebení, které je způsobeno tím, že věc užíváte běžným způsobem. A ani vad, které je povinen odstranit pronajímatel. Jestliže například byt není čerstvě vymalován, není to důvod, pro který by mohl pronajímatel odmítnout byt převzít.

Ačkoli zákon neukládá, že o převzetí bytu by se měl sepsat písemný protokol, je vhodné jej sepsat. Přesvědčte se zejména o tom, že byt odevzdáváte oprávněné osobě. Zkontrolujte, kdo je aktuálním vlastníkem bytu a zda osoba fakticky přebírající byt má k takovému jednání oprávnění. Tím může být zejména písemná plná moc, uvádí Lukáš Zelený.

Protokol o odevzdání bytu by měl obsahovat:

  • popis stavu, v jakém se byt odevzdává,
  • údaje o stavech měřičů elektrické energie, vody a plynu,
  • seznam odevzdávaného vybavení bytu,
  • popis stavu bytu.
Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).