Hlavní navigace

Kolik pojišťovnu stojí krev, když vám dají v nemocnici transfuzi?

Sdílet

Když potřebujete krevní transfuzi v České republice, máte tento krok hrazen v rámci zdravotního pojištění. I když vám ale v nemocnici dají krev darovanou, pojišťovnu přesto tyto úkony něco stojí a částka za krevní transfuzi se může vyšplhat až na desetitisíce korun.

V případě, že dostáváte krevní transfuzi, nedostanete většinou plnou krev, ale pouze nějaké její složky. V rozporu s běžnou představou není příliš často užívaná plná krev, ale jednotlivé krevní složky, což je pro pacienta účelnější i bezpečnější. Nejčastěji užívané jsou přípravky tzv. „červené řady“, tedy červené krvinky – erytrocyty, a z nich erytrocyty vyčištěné od části bílých krvinek – leukocytů (erytrocyty bez buffy coatu resuspendované), které znamenají pro pacienta menší riziko možných potransfuzních komplikací či infekcí, říká Oldřich Tichý, tiskový mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Za transfuzní jednotku plné krve hradí pojišťovny od 1. ledna 2017 částku 1406,61 Kč. U erytrocytů je to rovněž 1406,61 Kč. Pokud jsou ale erytrocyty vyčištěny od leukocytů, cena se zvyšuje a za jednu jednotku platí pojišťovna 2159,57 Kč.

V případě transfuze krevních destiček (trombocytů) z plné krve hradí pojišťovna 1451,48 Kč. Při transfuzi krevních destiček ale nestačí jedna jednotka. Pro léčebný efekt je potřeba alespoň 6 jednotek. Částka se tak vyšplhá na minimálně 8707,88 Kč. Trombocyty z aferézy pak představují z jednoho odběru plnou dávku a cena je 8655,19 Kč.

Za transfuzní jednotku plazmy pro klinické použití hradí pojišťovny 1 211,61 Kč. Nejvyšší úhrada je za transfuzní přípravky náročné na přípravu – nejdražší jsou trombocyty z aferézy deleukotizované, kde pojišťovna za jednu transfuzní jednotku hradí 15 050,09 Kč.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).