Hlavní navigace

Klienti zkrachovalých kampeliček vyšší odškodnění nedostanou

Redakce

Poslanecká sněmovna včera nepodpořila návrh na dodatečné vyšší odškodnění klientů zkrachovalých družstevních záložen. Horní hranice odškodnění se měla zvýšit na dva milióny korun a poškození klienti měli dostat zpět 100 procent vkladů. Státní kasu by dodatečné odškodnění přišlo zhruba na 1,8 miliardy korun, které měl stát získat vydáním dluhopisů.

Naopak sněmovna schválila vládní novelu zákona o podnikání na kapitálových trzích, která upravuje povinnosti společností, s jejichž cennými papíry se obchoduje na burzách. Česká národní banka by tak měla shromažďovat a zpřístupňovat informace o emitentech. Nově si také budou moci penzijní fondy účtovat poplatek v maximální výši 800 korun za přechod zákazníka ke konkurenci do pěti let od uzavření smlouvy.

Našli jste v článku chybu?
 • 14. 5. 2009 10:39

  Rejpal (neregistrovaný)
  ŠOK, toje to správné slovo, které mi a ostatním okradeným členům družstevních záložen způsobilo včerejší hlasování poslanců ČSSD ve věci odškodnění "kampeličkářů". ČSSD neschválila svůj vlastní návrh s odůvodněním, že byl rozšířen přeběhlíkem Wolfem o odškodnění klientů i tří zkrachovalých malých bank.
  ČSSD se tedy zařadila ke stejným podvodným stranám, které slibovaly a pak udělaly podraz.
  Pominu li hloupost a naivitu těch, kteří uvěřili novodobým "demokratickýmů vládcům a vložili peníze do institucí zřízených podle podmínek zákona a se státním dohledem. Tak tím ČSSD říká, pozor ! pokud nebudete mít peníze ve schválených bankách se se schváleným pojištěním, v případě okradení, defraudace a krachu se vás nikdy nikdo nezastane (kromě komunistů, kde všichni přítomní hlasovali pro schválení).
  Je to přímo tristní v době, kdy stávající penzijní fondy jsou až 7% v mínusu a hrozí jim ukončení činnosti a likvidace. A je velmi pravděpodobné že skončí jako kampeličky.
  A ještě bych doplnil, chápu, že ČSSD navrhovala toto odškodnění v době skoro 5% hospodářského růstu a chtěla být štědrá. Ovšem jestli je dnes na kontě fondu pojištění vkladů přes 10 miliard Kč, ve zkrachovaných kampeličkách ještě miliarda, stačilo málo a jen při schvalování novely zákona o pojištění vkladů do 50000eur bez spoluúčasti jej schválit se zpětnou platností . Těch restů už není mnoho a pokud by byla k dispozici aktualizovaná čísla o fondu pojištění vkladů a zůstatcích na účtech bývalých záložen, tak by to bylo určitě bez nároku na státní rozpočet.
  Socani styďte se ! Pokud nám, okradeným občanům, své chování řádně nevysvětlíte, už vám nebudeme věřit. Co s touto situací chcete dělat do budoucna ?