Hlavní navigace

Když se o dítě staráte střídavě, můžete na něj daňovou slevu rozložit

Jiří Hovorka

Než na konci února spustíme další daňovou poradnu, můžete se pokusit najít odpověď na svou otázku v již skončených poradnách, které jsou stále přístupné. Pro inspiraci dnes uvádíme dotaz na možnost započtení daňové slevy na dítě při střídavé péči.

Poradíte mi prosím, jak postupovat při uplatnění slevy na dítě při střídavé péči, když se rodiče dítěte mezi sebou nedohodnou? Který zákon to řeší?

Pavel Podlešák: Na daňové zvýhodnění má nárok poplatník, pokud s ním dítě žije v domácnosti, zde bude tedy rozhodná příslušnost k domácnosti, kterou u nezletilých dětí stanoví dohoda rodičů nebo rozhodnutí soudu. Pro posouzení existence společné domácnosti bude rozhodující skutečný stav. Je možné, aby každý z manželů uplatňoval 1/12 daňového zvýhodnění, za každý kalendářní měsíc, na jehož počátku byly splněny podmínky pro jeho uplatnění. Znamená to tedy, že je nutné zjistit u kterého z rodičů bylo dítě s poplatníkem v domácnosti na začátku každého měsíce v roce. Po zjištění této skutečnosti pak rozdělíte daňové zvýhodnění mezi matku a otce.

Našli jste v článku chybu?