Hlavní navigace

Kdy si musíte sami platit zdravotní pojištění?

Sdílet

Gabriela Hájková 18. 11. 2014

Zaměstnanci, ačkoli jsou výdělečně činní, si nemusí s odvodem záloh na zdravotní pojištění dělat starosti. Z platu jim ho strhne a odvede jejich zaměstnavatel. Ostatní si ale musí pojistné platit sami a to do osmého dne měsíce který následuje po tom, za který pojistné odvádí. Pro koho povinnost platí?

OSVČ s hlavní i vedlejší činností

OSVČ vykonávající hlavní činnost musí odvádět pojistné na zdravotní pojištění formou záloh, alespoň v minimální výši 1752 Kč (příští rok to bude 1797 Kč).

V případě výkonu vedlejší činnosti jako OSVČ ta slouží nejčastěji jako přivýdělek k zaměstnání. I v tomto případě platí, že zálohy na zdravotní pojištění odvádí za pracovníka zaměstnavatel a z titulu vedlejší činnosti zálohy platit nemusí. Po uplynutí zdaňovacího období ale musí v dalším roce podat Přehled OSVČ a pojistné se vypočte na základě skutečně dosaženého zisku.

V domácnosti na plný úvazek

Pokud z nějakého důvodu nevykonáváte výdělečnou činnost, ale jste pouze v domácnosti, můžete za vás pojistné platit stát, pokud pečujete o jedno dítě do 7 let nebo o dvě děti do 15 let. V opačném případě jste ale „osoba bez zdanitelných příjmů“ (OBZP) a musíte platit měsíčně odpovídající zálohu.

Vyřazení z evidence úřadu práce

Pokud vás úřad práce vyřadí z evidence za nějaký váš prohřešek, musíte to ohlásit své zdravotní pojišťovně, kde budete od té doby vedeni jako OBZP a budete muset platit zálohy na pojistné ve výši 13,5 % z minimální mzdy. Pro letošek tato záloha vychází na 1148 Kč, v příštím roce stoupne na 1242 Kč.

Pokud jste v evidenci úřadu práce, ale už nemáte nárok na podporu, protože podpůrčí doba již uplynula, stále spadáte do kategorie státních zaměstnanců a zálohy odvádět nemusíte.

Příjmy z pronájmu či kapitálového majetku

Pokud máte pouze příjmy z pronájmu nebo z kapitálového majetku a nechodíte přitom do zaměstnání ani nevyděláváte jako OSVČ, nemusíte platit zdravotní pojištění z příjmů z pronájmu či kapitálového majetku, ale platí, že jste OBZP a je nutné platit odpovídající zálohu.

Studenti

Za studenty obecně platí pojistné stát, ale pouze do věku 26 let. Po dosažení tohoto věku se musí přihlásit u své zdravotní pojišťovny, kde budou opět vedeni jako OBZP a budou muset platit zálohy na pojistné. 

Nezaměstnaní nepřihlášení na úřadu práce

Pokud ukončíte denní studium na střední či vysoké škole nebo měníte práci a nezaregistrujete se přitom na úřadu práce, musíte po měsíci začít platit zálohy jako OBZP.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).