Hlavní navigace

Kdy musíte jako absolventi platit sociální pojištění, a kdy vám povinnost nevzniká?

Sdílet

Absolventi středních a vysokých škol často tápou, jestli a kdy mají začít platit pojistné na sociální zabezpečení. To však záleží na situaci. Česká správa sociálního zabezpečení proto vydala přehled nejběžnějších situací společně s řešením.

Ukončil jsem školu

Ukončením studia nevzniká povinnost odvádět pojistné na sociální zabezpečení. Ta vzniká se zahájením výdělečné činnosti. Pokud jste tedy ukončili školu a jste nezaměstnaní, pojistné odvádět nemusíte. Roli nehraje ani to, jestli jste či nejste zaevidování na úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání. V případě zájmu však máte možnost přihlásit se k dobrovolnému důchodovému pojištění.

Nastoupil jsem do zaměstnání

V případě, že jste po ukončení studia nastoupili do zaměstnání, platí za vás povinnosti v sociálním zabezpečení váš zaměstnavatel. Odvádí za vás pojistné na sociálním zabezpečení a zasílá je do evidence ČSSZ. Výjimka nastává v situaci, kdy máte zaměstnání malého rozsahu a příjem nedosahuje 2500 Kč měsíčně. Nebo pokud pracujete na dohodu o provedení práce a váš příjem nepřesahuje 10 000 Kč měsíčně.

Zahájení podnikání

Jestliže začnete podnikat, je potřeba tuto skutečnost oznámit na okresní správě sociálního zabezpečení (OSSZ) podle místa vašeho bydliště. Je-li vaše podnikatelská činnost hlavní, pak musíte důchodové pojištění platit povinně. Pokud je vedlejší, je tato povinnost odvislá od výše dosažených příjmů.

Prázdninová brigáda

Při prázdninové brigádě vám jako studentovi může vzniknout účast na pojištění, ale tuto povinnost plní vůči ČSSZ zaměstnavatel. Takové období pak může být započítáno pro nárok na budoucí starobní důchod.

Vycestuji do zahraničí

Pokud nejste coby student výdělečně činný a neplatíte sociální pojištění, nemáte vůči ČSSZ žádnou povinnost ani ve chvíli, kdy vycestujete do zahraničí na stáž nebo studijní pobyt. Nemusíte ani nikomu nic hlásit.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).