Hlavní navigace

Kdy máte právo změnit dodavatele energií bez sankcí a smluvních pokut?

Sdílet

Pokud uzavřete nevýhodnou smlouvu o dodávkách energií a prošvihnete lhůtu, ve které od smlouvy můžete odstoupit, už se cesta ven hledá jen těžko. Pokud navíc máte smlouvu na dobu určitou, musíte si často hlídat časové okno, kdy můžete poslat energetické společnosti výpověď a dodávku energií ukončit.

Ještě ale existuje jedna cesta ven, a to v případě, že dodavatel energií změní jednostranně podmínky dodávek, tedy například zvýší cenu. To sice zákon umožňuje, ale pamatuje i na spotřebitele. Jestliže dojde ke změně smluvních podmínek, máte právo bez sankce odstoupit od smlouvy s dodavatelem energií. To se týká i zvýšení neregulované části ceny za dodávky elektřiny nebo plynu, uvádí Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest.

Není to ale možné v případě, že vám dodavatel cenu sníží, nebo pokud zvýší regulovanou část ceny energií. Tu totiž ovlivnit nemůže, jelikož cena regulované části energií je určena každoročním rozhodnutím Energetického regulačního úřadu.

V případě výše zmíněného odstoupení pro změnu podmínek či zvýšení ceny vůči vám dodavatel nemůže uplatňovat žádnou sankci.

Ovšem pozor. Dodavatel není povinen změny hlásit individuálně, postačí, pokud vyvěsí změnu podmínek ve své provozovně či na webových stránkách. V takovém případě máte právo od smlouvy odstoupit ve lhůtě tří měsíců od účinnosti změny. Vyplatí se proto pravidelně kontrolovat stránky svého dodavatele elektřiny či plynu, abyste se o změně podmínek dozvěděli a případně jí využili k odstoupení od smlouvy.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 7. 11. 2018 14:38

    Robert (neregistrovaný) 178.62.8.---

    Tak to mi přijde trochu přitažený za vlasy, že dodavatelé nejsou povinni o tom své zákazníky jednotlivě informovat. Opravdu nejsem štonc, abych si kontroval nástěnku dodavatele, banky, operátora atp. Pokud je dodavatel aspoň trochu soudný, tak nějakou zprávu pošle. Já jsem teprve druhým rokem u bohemky a ta zatím ceny bez našeho vědomí nezvedla, i když už jsem na netu četl, že mají také zdražovat, ale zatím mají ceny OK.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).