Spočítejte si...

Zavřít

Kapesné buduje vztah k penězům, třetina Čechů ho odmítá

Kapesné nedává nebo by svým potomkům nedávala takřka třetina (29 %) Čechů. Na Slovensku odmítá dávat kapesné 32 % lidí, naopak v Rusku jsou rodiče štědří, finančního přilepšení se nedočká pouze pět dětí ze sta. Alespoň to ukazuje telefonický průzkum úvěrové společnosti Home Credit.

Ekonomové i psychologové se shodují, že vztah k penězům by si děti měly budovat už od útlého věku v rodině a kapesné je vhodným instrumentem. Rodiče by měli věnovat dostatek času vysvětlování a diskuzi o tom, proč dítě kapesné dostává, co se s penězi dělá a na co kapesné může použít. Výše kapesného by samozřejmě měla být úměrná věku, upozorňuje psycholog Jiří Brančík.

Dotázaní ve všech třech zemí se shodli, že ideálním věkem pro začátek podpory potomků formou kapesného je období kolem desátého roku života. Pro 19 % českých respondentů by se začátek výplaty kapesného měl shodovat s nástupem do školy.

Jako odpovídající částku vnímají Češi 200 korun, Slováci 10 euro (240 korun) a v Rusku jsou rodiče ochotni podpořit dítě částkou až 500 rublů (téměř 300 korun) měsíčně. Setkali jsme se i s překvapivými odpověďmi štědrých respondentů, že rozumná výše kapesného je tisíc korun měsíčně a víc, dodává analytik společnosti Home Credit Michal Kozub. Varuje, že takto vysokým kapesným rodiče často kompenzují, že na své potomky nemají čas. Dítě si pak neuvědomuje hodnotu peněz a vysoké kapesné vnímá jako samozřejmost.

GEMB bude vydávat kreditní karty na počkání Ceny ojetin už klesat nebudou, pořád je ale ještě nakoupíte levně        
Spořílek, druh vymírající
Spořílek, druh vymírající (neregistrovaný) ---.eurotel.cz
22. 8. 2011 17:08 Nový

Není šprochu aby na něm nebylo pravdy trochu.

celé vlákno

Podle mne je to, že kapesné učí lidi hospodařit a plánovat finance pravda. Jde to podle mne i bez vysvětlování rodičů, a myslím že je to tak i lepší. Přinejmenším, jsem si jist, že minimálně od 90% dospělých lidí bych nechtěl poradit ohledně svých peněz ani dnes. Hrozím se toho, že bych to neuváženě udělal, jako malé dítě, ještě bez rozumu.

Některé holky, které znám (mimochodem peníze neudrží), prý ale dětem kapesné nedávají protože jim radši vše potřebné koupí a ony prý také žádné kapesné nedostávaly. Já kapesné dostával, o dost nižší než moji spolužáci (tehdy dostával kapesné myslím každý) a myslím že jsem se naučil střádat a hospodařit s penězi už v 10-13 letech. Řekl bych, že některé základní mechanismy/pra­vidla, z té doby, požívám ještě dnes...

Spořílek, druh vymírající
Spořílek, druh vymírající (neregistrovaný) ---.eurotel.cz
22. 8. 2011 17:12 Nový

Re: Není šprochu aby na něm nebylo pravdy trochu.

celé vlákno

Tím že bylo kapesné malé jsem chtěl říci že za týdenní kapesné si nešlo nic hodnotného koupit a musel jsem proto střádat. Později na střední škole jsem přešel na kapasné měsíční a na brigády...