Hlavní navigace

Jste zvyklí prodávat lyžařskou permanentku někomu dalšímu? Neděláte nic protiprávního

Sdílet

Skipasy na českých horách zdražují, a tak se lyžaři snaží vymyslet nejrůznější finty, jak ušetřit. V posledních letech se například rozmohla finta, kdy si Češi koupí celodenní permanentku, lyžují pouze část dne a pak tuto permanentku prodají někomu jinému. To se samozřejmě nelíbí provozovatelům lyžařských areálů a začali si své zákazníky fotit. Pokud následně zaznamenají průchod jiné osoby na stejnou permanentku, zablokují ji.

Chování provozovatelů lyžařských areálů ale není v souladu se zákonem. Jízdenky se totiž podle zákona dělí na ty, které jsou na jméno a na ty, které jsou na držitele. U jízdenek na jméno jsou vystaveny na konkrétní jméno konkrétní osoby a předání této jízdenky (např. sezónní jízdenky na veřejnou dopravu), je nepřípustné. U jízdenek na držitele je ale situace jiná. Užívat ji může nejen ten, kdo ji zakoupil, ale i ten, kdo má jízdenku u sebe a prokáže se touto jízdenkou. V opačném případě by totiž musel na kasu každý zákazník jednotlivě. Legislativa nezakazuje jízdenku někomu předat, aby využil právo z přepravy. V minulosti se dokonce soudy zastaly člověka, který koupil jízdenku od jiného lyžaře s úmyslem ji prodat dál. Nejvyšší soud ČR v roce 2006, zjednodušeně řečeno, prohlásil, že se nejedná o nic protiprávního, uvádí Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest.

V podmínkách lyžařských areálů lze ale najít ledasco. Někdy je v nich například uvedeno, že průchodem přes turniket se jízdenka znehodnotí a je vázána na osobu držitele, čímž je nepřenosná. Tato varianta je po právní stránce neplatná, protože držitelem je ten, kdo jízdenku ovládá a považuje ji za svou, což v jedné chvíli může být jedna a v druhé chvíli úplně jiná osoba. Zamýšlené znehodnocení udělá z jízdenky na držitele jízdenku na jméno těžko.

Provozovatel má bezpochyby právo zamezit takovému zneužívání, kdy na jednu jízdenku jezdí ve stejný čas více lidí, proto má každý turniket nastavený časový interval, ve kterém se dá jízdenka použít pro další jízdu. Podle Nejvyššího soudu ale není zneužitím, když dopoledne na jízdenku jezdí jedna osoba a odpoledne druhá.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Psaním jsem skloubila své znalosti ze studií financí a žurnalistiky. Ráda se učím nové věci, tančím a běhám.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).