Hlavní navigace

Jsme stále finančně gramotnější, nebankovní společnosti už na nás tolik nevydělají

Arsen Lazarevič

Průzkum společnosti OMD zadaný bankou LBBW ukázal, že lidé jsou stále více finančně zodpovědnější. Výzkum probíhal v listopadu 2011 na reprezentativním vzorku 537 respondentů z řad široké veřejnosti. Přibližně polovina respondentů uvedla, že si vytváří určité finanční rezervy v podobě spoření, investic apod. Dalších 21 % respondentů zvažuje, že si začnou vytvářet úspory.

Výzkum také potvrdil spokojenost se stávající bankou a malou ochotu ke změně. Petr SkokAXA Banky uznal, že konzervativnost českých klientů je veliká. Boj na trhu nových bankovních účtu spíše očekává u mladší generace.

O tom, že Češi stále lépe hospodaří s penězi dokládá i výzkum společnosti  Provident, kde už jen pro 43% lidí je nyní  hlavním kritériem při půjčování peněz. Je to výrazné snížení oproti rokům 2007 až 2009, kdy byla rychlost, s jakou obdrží půjčku, nejdůležitějším vodítkem a dosahovala 60–70 %. 

Zájemcům o půjčku tehdy vůbec nezáleželo na tom, za jakých podmínek a od koho si peníze půjčují. Hlavní bylo, mít peníze co nejdříve v ruce. A to pochopitelně vedlo k tomu, že se lidé často zadlužovali za velice nevýhodných podmínek, řekl ředitel credit risku Provident Financial Tomáš Kolek.

Skoro třetina respondentů uvedla, že nejdůležitějším kritériem pro výběr půjčky je její koncová cena. Přitom v roce 2009 jich bylo jen 8 %.

Našli jste v článku chybu?