Spočítejte si...

Zavřít

Jsme stále finančně gramotnější, nebankovní společnosti už na nás tolik nevydělají

Průzkum společnosti OMD zadaný bankou LBBW ukázal, že lidé jsou stále více finančně zodpovědnější. Výzkum probíhal v listopadu 2011 na reprezentativním vzorku 537 respondentů z řad široké veřejnosti. Přibližně polovina respondentů uvedla, že si vytváří určité finanční rezervy v podobě spoření, investic apod. Dalších 21 % respondentů zvažuje, že si začnou vytvářet úspory.

Výzkum také potvrdil spokojenost se stávající bankou a malou ochotu ke změně. Petr SkokAXA Banky uznal, že konzervativnost českých klientů je veliká. Boj na trhu nových bankovních účtu spíše očekává u mladší generace.

O tom, že Češi stále lépe hospodaří s penězi dokládá i výzkum společnosti  Provident, kde už jen pro 43% lidí je nyní  hlavním kritériem při půjčování peněz. Je to výrazné snížení oproti rokům 2007 až 2009, kdy byla rychlost, s jakou obdrží půjčku, nejdůležitějším vodítkem a dosahovala 60–70 %. 

Zájemcům o půjčku tehdy vůbec nezáleželo na tom, za jakých podmínek a od koho si peníze půjčují. Hlavní bylo, mít peníze co nejdříve v ruce. A to pochopitelně vedlo k tomu, že se lidé často zadlužovali za velice nevýhodných podmínek, řekl ředitel credit risku Provident Financial Tomáš Kolek.

Skoro třetina respondentů uvedla, že nejdůležitějším kritériem pro výběr půjčky je její koncová cena. Přitom v roce 2009 jich bylo jen 8 %.

Cestovní kanceláře mají žně, některé destinace jsou rekordně levné Veřejnou službu by mělo letos vykonávat až 50 000 nezaměstnaných