Hlavní navigace

Jakou smlouvu podepsat, když se chystáte jen na sezónní práce?

Sdílet

Blížící se letní měsíce s sebou přinášejí také sezónní práce. Nejčastěji je využívají studenti, dlouhodobě nezaměstnaní a ti, kteří hledají přivýdělek ke stálému zaměstnání. Většina brigád pak funguje na bázi dohod. Konkrétně se jedná o dohodu o provedení práce a dohodu o pracovní činnosti, které jsou koncipovány právě pro krátkodobá zaměstnání. Je nutné je rozlišovat, protože pracují s odlišnými podmínkami a po jejich správném splnění mohou pracovníci čerpat i řadu výhod, uvádí Stanislav Koukal, ředitel projektu pracovních příležitostí Robeeto.

Pokud budete mít dohodu o pracovní činnosti (DPČ), strhává se vám zdravotní a sociální pojištění v případě, že vaše vydělaná částka přesáhne 2500 Kč. V rámci této dohody můžete pracovat maximálně 52 týdnů a to v rozsahu maximálně 20 hodin týdně.

U dohody o provedení práce (DPP). Jestliže vaše příjmy nepřekročí 10 000 Kč za měsíc, odvádíte pouze 15% daň. Až u částky nad 10 000 Kč odvádíte i sociální a zdravotní pojištění.

Kromě toho můžete uplatnit i slevu na poplatníka, která činí 24 840 Kč za rok (2070 za měsíc). V případě, že jste studenti, máte navíc nárok na slevu na studenta, který je 4020 Kč ročně.

O tom, jakou smlouvu se vyplatí zvolit, jsme psali v článku Kdy a jakou podepsat smlouvu na letní brigádu?

Pokud se chystáte vycestovat za brigádou do zahraničí, může být situace o trochu komplikovanější. Ve většině zemí EU můžete krátkodobě pracovat bez pracovního povolení i povolení k pobytu. Například v Austrálii nebo USA už ale takovou možnost nemáte. Odlišnosti panují i v oblastech pojištění a daní. Obecně platí, že při odjezdu za prací do zemí EU se musíte odhlásit ze systému českého zdravotního pojištění a po návratu se opět přihlásit, upozorňuje Dana Trezziová z poradenské společnosti BDO. Pokud ale jedete mimo EU na dobu kratší než 6 měsíců, zůstáváte českým pojištěncem.

Příjem pak máte povinnost přiznat v ČR a to ať se jedná o příjem ze zahraničí či nikoli. Česká republika má s řadou zemí smlouvu, která zabraňuje dvojímu zdanění. Před odjezdem je tak dobré si ověřit, jestli země, kam se chystáte vycestovat za prací, do této kategorie spadá.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).