Hlavní navigace

Jaké máte možnosti, když vám končí nájem na dobu určitou?

Sdílet

Mezi pronajímateli je běžné, že při pronajímání bytu novému nájemci chtějí uzavřít smlouvu na dobu určitou. Během ní si vás jako nájemníka chtějí vyzkoušet a prověřit. V takovém případě končí nájem k datu, které je uvedeno ve smlouvě. Případně se dá dodatkem ke smlouvě toto datum prodloužit.

K prodloužení smlouvy ale může dojít i automaticky, ačkoli to v ní sjednané mít nebudete. Pokud bude nájemce byt užívat alespoň tři měsíce, aniž ho pronajímatel písemně vyzve k opuštění bytu, nájem se automaticky prodlužuje o dobu, na kterou byl ujednán dříve. Maximálně však na dva roky, říká Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest.

Kdyby totiž pronajímatel nechtěl v nájmu pokračovat po uplynutí data uvedeného ve smlouvě, je potřeba, aby vám to dat vědět dopředu v přiměřené době. Pokud byste po uplynutí doby nájmu a vyzvání pronajímatele nechtěli byt opustit, má právo se vyklizení bytu domáhat prostřednictvím soudního exekutora.

Pokud jste v nájmu a nechcete dále pokračovat po uplynutí dané lhůty, nic oznamovat nemusíte. Jestliže v den skončení nájmu vhodí nájemce do schránky klíče a k tomu ještě například odhlásí energie psané na jeho jméno, považuje se nájem za skončený a pronajímatel může byt pronajmout někomu jinému, uvádí Lukáš Zelený. Vhodnější ale samozřejmě je, když se s pronajímatelem dohodnete na předání bytu a sepíšete o tom protokol.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 9. 7. 2017 17:22

    Medúzka (neregistrovaný)
    28. 5. 2020 14:13 smazáno moderátorem, důvod: ***SPAM***

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Psaním jsem skloubila své znalosti ze studií financí a žurnalistiky. Ráda se učím nové věci, tančím a běhám.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).